Literatura

Barbara Klicka
(ur. 1981) – poetka, pisarka, redaktorka, dramaturżka, scenarzystka i animatorka kultury.
W latach 2010–2014 pracowała jako redaktorka kwartalnika „Cwiszn”, poświęconego literaturze i sztuce żydowskiej. Publikuje w czasopismach „Dialog” (od 2023 roku należy do zespołu redakcyjnego i współodpowiada za dział dramaturgii polskiej), „Znak”, „Pismo. Magazyn Opinii”. Jej utwory ukazują się w antologiach poetyckich, na przykład w Poetkach na czasy zarazy w wyborze Jolanty Prochowicz i Bartosza Wójcika czy w Zawrocie głowy. Antologii polskich wierszy filmowych pod redakcją Darka Foksa. Jest członkinią kapituły Nagrody Literackiej Gdynia (kadencja 2025–2026). Przez lata związana z Teatrem Żydowskim, była współproducentką Festiwalu Warszawa Singera. Barbara Klicka jest autorką scenariusza sztuki Elementarz, wystawianej w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie. Razem z Jackiem Dehnelem współtworzyła interdyscyplinarny projekt „Nowy Tajny Detektyw”.
Debiutowała tomem Wrażliwiec w 2000 roku. W jej utworach często pojawiają się obrazy z życia codziennego, które stają się punktem wyjścia do filozoficznych rozważań. Poezja Barbary Klickiej wyróżnia się głębokim zanurzeniem w ludzkich emocjach i codzienności. Zbiór nice wymaga od czytelnika otwartości na interpretację i gotowości do zagłębienia się w wieloznaczność poetyckiego świata. Język, którym posługuje się autorka, bywa oszczędny, ale nie traci przy tym na wyrazistości. Klicka nie boi się eksperymentować z formą na poziomie leksykalnym i składniowym, co nadaje jej wierszom nowoczesnego i oryginalnego charakteru. W tomie Allel poetka eksploruje granice języka i jego możliwości – uwalnia słowa od utartych znaczeń i tworzy nowe, zaskakujące połączenia.
Proza tej autorki (Zdrój) skłania do refleksji nad kondycją ludzką. Opisywane wydarzenia rozgrywają się na pograniczu zdrowia i choroby, a także codzienności szpitala i jego mrocznych zakamarków. Klicka ukazuje ludzkie ciało jako źródło bólu, ograniczeń i społecznych napięć, co prowadzi do głębszych rozważań nad jego rolą w życiu człowieka.
Autorka była nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom same same (2012). W 2016 roku została laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Gdynia za tom nice. Za powieść Zdrój otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Conrada (2020). W 2024 roku za najnowszą książkę Reneta była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody im. Witolda Gombrowicza.
BIBLIOGRAFIA
poezja:
- Wrażliwiec, Płock: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, 2000.
- same same, Mikołów: Instytut Mikołowski, 2012.
- nice, Poznań: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, 2015.
- Allel, Wrocław: Wydawnictwo J, 2021.
proza:
- Zdrój, Warszawa: W.A.B., 2019.
- Reneta, Warszawa: W.A.B., 2023.
inne:
- Nowy Tajny Detektyw (wraz z Jackiem Dehnelem), Warszawa: Narodowe Centrum Kultury, 2015.
- „Przyszli zobaczyć poetkę”. Antologia poezji po 1972 roku (wraz z Agnieszką Waligórą), Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2023.
TŁUMACZENIA
chorwacki:
- Banket i koža [wiersze], tłum. Đurđica Čilić Škeljo, Zagreb: Studentsko kulturno-umjetničko društvo Ivan Goran Kovačić, 2017.
francuski:
- Sanatorium [Zdrój], tłum. Nathalie Le Marchand, Paris: Éditions Intervalles, 2021.
gruziński:
- სანატორიუმი [Zdrój], tłum. Ketevan Kantariam, Tbilisi: Int’elekt’i, 2021.
- ბალადები ურომანსებოდ [wiersze], tłum. Shota Iatashvilma, Ketevan Kantaria, Tbilisi: [b.w.], 2022.
serbski:
- бања [Zdrój], tłum. Milica Markić, Novi Sad: Prometeǰ | Prvo izdan̂e, 2022.
szwedzki:
- Urkällan [Zdrój], tłum. Patricia Cukrowska, Bromma: Prosak förlag, 2021.
PMK