Aktualności

Zbigniew Herbert / fot. Elżbieta Lempp
07.06.2024

„Tu byłem szczęśliwy” – Siena i Orvieto w hołdzie Zbigniewowi Herbertowi

W Sienie w Toskanii oddany zostanie w piątek hołd Zbigniewowi Herbertowi, który odwiedził to miasto i opisał je w zbiorze esejów „Barbarzyńca w ogrodzie” (1962). Uroczystości odbędą się pod hasłem „Ścieżkami Pana Herberta”. Projekt ten został zrealizowany równolegle w Sienie i w Orvieto przez Instytut Adama Mickiewicza.

„Il Duomo” (o katedrze w Orvieto) i „Siena” (o jej zabytkach i historii) to tytuły dwóch szkiców Herberta o miastach – włoskich perłach architektury i sztuki w Toskanii i Umbrii.

W tych dwóch miastach przez niego opisanych, przy siedmiu zabytkach przypominane będą jego teksty o architekturze i sztuce, postać polskiego poety i jego relacje z włoskiej podróży. Jak zaznaczyli pomysłodawcy tej inicjatywy, jest to okazja do zobaczenia tych miast i podróży śladami poety - wędrowca, który odwiedził je ponad 60 lat temu.

„Tu byłem szczęśliwy” – napisał o Sienie.

Jest to projekt realizowany w związku z setną rocznicą urodzin Zbigniewa Herberta, objętą patronatem UNESCO, we współpracy z urzędami miejskimi Sieny i Orvieto oraz Instytutem Polskim w Rzymie i Fundacją im. Zbigniewa Herberta.

Zbiór „Barbarzyńca w ogrodzie”, przetłumaczony wcześniej na język angielski, ukaże się wkrótce także we Włoszech. Autorem przekładu jest polonista Andrea Ceccherelli z Uniwersytetu w Bolonii.

Podróż Herberta latem 1959 roku zostanie przypomniana na dużych panelach, ustawionych w miejscach, które opisał. Jest tam nota biograficzna poety oraz fragmenty jego esejów po angielsku i włosku. Dłuższej wersji można posłuchać dzięki kodowi QR.

W Orvieto jest to stacja kolejowa, Piazza Gualtieri i Via del Duomo oraz Piazza Duomo – plac przed katedrą.

W Sienie panel stanie przed jednym z najważniejszych zabytków w mieście, Palazzo Pubblico na głównym, historycznym placu – Piazza del Campo. Budynek z przełomu XIII i XIV wieku to dawna siedziba władz miejskich. Dzwonnica Torre del Mangia, licząca 88 metrów wysokości była w XIV wieku najwyższą budowlą we Włoszech.

Ponadto tablice ustawione będą przy Pinakotece i gmachu Santa Maria della Scala - jednym z pierwszych szpitali w Europie i jednym z najstarszych zachowanych takich obiektów na świecie. Obecnie mieści się tam muzeum.

Czwarty, ostatni panel w Sienie bedzie przy Fortezza Medicea, majestatycznej twierdzy, zbudowanej w XVI wieku na polecenie władcy Toskanii, Kosmy I Medyceusza. Forteca otoczona jest murami obronnymi. Cały ich system tworzą bastiony, wały i fosy.

Oficjalna inauguracja tego projektu odbędzie się w piątek w gmachu muzeum Santa Maria della Scala. Udział w niej wezmą między innymi przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego z Rzymu, prezes Fundacji imienia Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka.

Instalacje pozostaną w Sienie i Orvieto do 1 listopada tego roku.

Po raz drugi Siena gości wydarzenie dedykowane Herbertowi.

7 czerwca 2008 roku rozpoczął się tam trzydniowy festiwal jego twórczości w związku z 10. rocznicą jego śmierci. W spotkaniach uczestniczyli poeci Julia Hartwig, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki i Krzysztof Karasek. Przy hotelu „Tre Donzelle”, w którym Herbert zatrzymał się ponad 60 lat temu, odsłonięto tablicę upamiętniającą jego pobyt.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna