Aktualności

06.03.2020

„Tajne archiwum watykańskie” po polsku, angielsku i słoweńsku jednocześnie! Fenomen wydawniczy

Książka „Tajne archiwum watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła” Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia ukazała się właśnie równocześnie w trzech językach: po polsku, angielsku i słoweńsku. To prawdziwy fenomen wydawniczy.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko to, że „Tajne archiwum watykańskie” opublikowano jednocześnie w Polsce, Stanach Zjednoczonych i w Słowenii, lecz także ranga wydawnictw zagranicznych – amerykańskie Ignatius Press z San Francisco należy do najważniejszych oficyn katolickich w USA, zaś stołeczna Založba Družina to trzecie co do wielkości wydawnictwo w Słowenii i zarazem największy tamtejszy wydawca katolicki.

Warto tu także wspomnieć o tym, że papież Franciszek podjął w ubiegłym roku decyzję o udostępnieniu dokumentów na temat pontyfikatu papieża Piusa XII, który przypadł na lata 1939-1958. „Kościół nie boi się historii i podchodzi do ocen badaczy z pewnością, że rozumiana jest natura jego działań” – powiedział watykański archiwista kardynał Jose Tolentino de Mendonca przed otwarciem tajnego archiwum na temat Piusa XII. Dokumenty zostały udostępnione w poniedziałek 2 marca. Mendonca zastrzegł, że otwarcie archiwów to wynik “długiego , delikatnego i złożonego procesu, który trwał lata”. W znajdujących się tam dokumentach „dramat kwestii żydowskiej i Shoah jest bardzo obecny”.

Wyjątkowość tajnego archiwum watykańskiego nie polega na tym, że jest to największe archiwum na świecie, ale na tym, że jest ono najbardziej uniwersalne, ponieważ zawiera dokumenty dotyczące całego świata.

– stwierdza bp Sergio Pagano, prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego

Książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia opowiada o burzliwej historii jednej z najbardziej strzeżonych instytucji na świecie – Tajnego Archiwum Watykańskiego. Reportażysta i fotograf docierają do przechowywanych tam unikalnych dokumentów. Dzięki temu przybliżają nam z mało znanej strony kulisy najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń z dziejów Kościoła, takich jak np. proces templariuszy, wyprawy krzyżowe, działalność inkwizycji, proces Galileusza czy właśnie postawa Piusa XII wobec Holokaustu.

Prócz kwerendy w archiwach Górny i Rosikoń odbywają podróże do kilkunastu krajów, docierając do miejsc opisywanych w dokumentach oraz spotykając się z wieloma historykami. Efektem ich kilkuletniej pracy jest błyskotliwie napisana książka, ilustrowana wieloma unikalnymi zdjęciami. Obowiązkowa lektura dla tych, których pasjonują zagadki historii.

Przepiękna książka o ważnych momentach w historii Kościoła, które zostały opisane przez Grzegorza Górnego na podstawie archiwaliów watykańskich i mistrzowsko zilustrowane przez Janusza Rosikonia. Uczta duchowa i estetyczna.

– mówi o książce wybitny historyk Wojciech Roszkowski

***

W ramach Programu Translatorskiego ©POLAND ukazały się inne książki duetu Rosikoń/Górny, w tym włoski i węgierski przekład Świadków tajemnicy (odpowiednio w 2018 i 2019 roku), a także chorwacki przekład książki Ufam. Śladany Świętej Siostry Faustyny (2018).