Aktualności
W Toronto zakończyła się w piątek „Noc w Bibliotece” przeznaczona dla dzieci polonijnych. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Klimat na czytanie”. Organizatorzy i uczestnicy musieli się dostosować do wymogów bezpieczeństwa wynikających z epidemii.
Nocne spotkanie z książkami w piątkową noc odbyło się w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga. Było przeznaczone dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Zapisy zaczęły się jeszcze we wrześniu, organizatorzy wymagali przedstawienia pisemnej zgody rodziców. Ze względu na Covid-19 w tym roku nie było możliwe zorganizowanie wzorem lat ubiegłym noclegu w pomieszczeniach Centrum pod opieką nauczycieli i bibliotekarzy.
„Już pierwszego dnia zapisów zgłosiło się dwadzieścioro dzieci, tyle właśnie mieliśmy miejsc, ze względów bezpieczeństwa mniej niż w ubiegłym roku. Mieliśmy również listę rezerwową, ale tylko jedno z dzieci mogło skorzystać ze zwolnionego miejsca” - powiedziała PAP koordynująca projekt Jolanta Grzelczyk z referatu ds. Polonii Konsulatu Generalnego RP w Toronto.
Dzieci wzięły udział w wirtualnym spotkaniu z autorką książek dla dzieci Agnieszką Frączek, a potem razem z opiekunami uczestniczyły w warsztatach powiązanych z tegorocznym tytułem spotkania. Zjadły też kolację przygotowaną indywidualnie dla każdego dziecka. „Centrum udostępniło nam w tym roku największą salę, zatem spełnialiśmy wszystkie wymogi zachowania odległości, każde z dzieci miało swoje miejsce do zabawy i prac warsztatowych. Dzieci przenosiły cytaty z książek o przyrodzie na zakładki do książek, przygotowywały doniczki z materiałów, które można poddać recyklingowi. Każde dziecko dostało też w prezencie po małej roślinie. Wcześniej poprosiliśmy uczestników o nazwanie rośliny imieniem ulubionego bohatera książki” - powiedziała Grzelczyk.
„Noc w Bibliotece” dla dzieci jako część polskiej akcji „Noc Bibliotek” została po raz pierwszy zorganizowana w Kanadzie w 2018 r. przez Konsulat Generalny RP w Toronto. Wówczas noc z książkami w polskim centrum w Mississauga spędziło trzydzieścioro troje dzieci.
Torontoński konsulat angażuje się w wiele projektów związanych z czytaniem po polsku. W 2018 r. rozpoczął się projekt literacki - „Czytam po polsku” nawiązujący do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO i obchodzonego 21 lutego. Polonii z Toronto i okolic proponowany jest też Rodzinny Piknik Czytelniczy połączony z kanadyjską edycją Narodowego Czytania. Polska impreza odbywa się pod honorowym patronatem honorowym Pary Prezydenckiej; na początku września odbył się kolejny taki piknik.
„W czasie organizowanych przez nas literackich imprez dobrze widać, że ludzie lubią czytać. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku powrócimy do większych spotkań. Na razie organizujemy takie na jakie pozwalają wymogi sanitarno-epidemiologiczne i mamy nadzieję, że nadal zachęcamy do czytania. To jedna z lepszych rzeczy, jakie możemy zrobić podczas epidemii” - dodała Grzelczyk.
W spisie powszechnym z 2016 r. polskie pochodzenie w Kanadzie deklarowało ponad 1,1 mln mieszkańców tego kraju, czyli ok. 3 proc. ludności.
źródło: PAP, Anna Lach