Aktualności

fot. Przemysław Keler/KPRP
06.09.2022

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą podczas Narodowego Czytania 2023

Podczas wydarzenia podsumowującego tegoroczne Narodowe Czytanie, które odbyło się w ubiegłą sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie, prezydent Andrzej Duda ogłosił, że lekturą podczas przyszłorocznej edycji akcji będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

– „Nad Niemnem jest nie tylko pokazaniem polskiej duszy, niezwykłym opisem polskiej przyrody, polskiego życia, tamtych czasów po Powstaniu Styczniowym, ale także jest w jakimś sensie polemiką z romantycznym duchem – na ile ten duch kształtując nasze dzieje służy, a na ile przeszkadza” – tak opisał przyszłoroczną lekturę Andrzej Duda.

Z racji, że tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – to właśnie klasyczny debiutancki cykl wierszy wieszcza był tegorocznym bohaterem akcji.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się nie tylko w Polsce, ale także – jak podała Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda – aż w 250 miejscach poza granicami Polski (m.in. Chinach, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kolumbii, Maroku, a także w ponad 70 miejscach w ogarniętej wojną Ukrainie). W Narodowym Czytaniu 2022 w Ogrodzie Saskim wystąpili aktorzy: Beata Fido, Angelika Kurowska, Lucyna Malec, Joanna Pach-Żbikowska, Piotr Bajtlik, Jarosław Gajewski, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Mastalerz, Michał Mikołajczak, Józef Pawłowski, Stefan Pawłowski, Marcin Przybylski i Krzysztof Szczepaniak. Za reżyserię widowiska odpowiada Janusz Kukuła – główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę" Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była natomiast „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

źródło: prezydent.pl