Aktualności
Ruszyła sprzedaż biletów na 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”, czyli przewodnie hasło jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, będzie towarzyszyć czytelnikom w dniach 25-28 października. Międzynarodowe Targi Książki to ponad 700 wystawców, 70 tysięcy zwiedzających, przeszło 750 autorów i 300 dziennikarzy.
Organizatorzy imprezy zwiększają w tym roku powierzchnię Targów: w tym celu powstanie hala tymczasowa Dunajec. Znajdą się tam: kawiarnia, Strefa Chill oraz stoiska wystawiennicze. W tym roku odbędzie się tam również akcja wymiany pod hasłem „Książka za Książkę”.
Targom będzie towarzyszyć też Małopolskie Forum Bibliotek. Jaka będzie biblioteka w 2028 roku? Taka sama czy zupełnie inna? Czy zmieści się w telefonie komórkowym? Czy będzie z nami rozmawiać i odczytywać intencje i potrzeby swoich użytkowników na podstawie ich zachowań w sieci? Czy postulowany model Biblioteki 2.0 zostanie zastąpiony przez inny model? Czy podział na biblioteki publiczne i akademickie nadal będzie uzasadniony? Jak poradzą sobie z tą zmianą bibliotekarze? Czy potrzebują jej użytkownicy? Czy znajdziemy złoty środek pomiędzy nadmiarem (informacji) a niedostatkiem (uwagi użytkowników)?
To najważniejsze pytania, jakie stawiają organizatorzy tegorocznego Forum. Odwołując się do doświadczeń szybkiego tempa rozwoju technologicznego, który dokonał się na naszych oczach w ostatniej dekadzie, pragną zachęcić czytelników do refleksji o nieodległej przyszłości.
Program Małopolskiego Forum Bibliotek 2018 został poszerzony w porównaniu do poprzednich edycji konferencji. Pierwszego dnia uczestnicy tradycyjnie będą mieli okazję do zapoznania się z referatami wygłoszonymi przez zaproszonych gości oraz przedstawienia przygotowanych przez siebie wystąpień. Podczas drugiego dnia konferencji odbędą się seminaria i panele dyskusyjne organizowane w ramach Targów Książki w Krakowie. Trzeci dzień wypełniony będzie warsztatami i szkoleniami wprowadzającymi bibliotekarzy w świat najnowszych technologii, mającymi na celu poprawę jakości usług bibliotecznych w Polsce.