Aktualności

20.09.2023

„Brückner. Średniowiecze odzyskane” – wystawa w Bibliotece Narodowej

Od 30 września w Bibliotece Narodowej będzie można zobaczyć wystawę „Brückner. Średniowiecze odzyskane”, w której skład wejdzie osiem niezwykłych rękopisów średniowiecznych. Wśród nich znajdzie się także jeden z najcenniejszych zabytków języka polskiego – „Kazania świętokrzyskie”. 

Wystawa „Brückner. Średniowiecze odzyskane” ukazuje sylwetkę i odkrycia Aleksandra Brücknera, jednego z najwybitniejszych slawistów i historyków polskiej kultury, wieloletniego profesora Uniwersytetu Berlińskiego. Prezentowane w Bibliotece Narodowej rękopisy to część znalezisk Brücknera z czasów jego poszukiwań w Cesarskiej Biblioteki Publicznej w Petersburgu. Profesor przebywał tam w latach 1889–1890, badając polskie zbiory skradzione przez Rosjan w czasie zaborów. 

Efektem pracy Brücknera były przełomowe odkrycia, m.in. zaskakujące odnalezienie pergaminowych pasków z rękopisem „Kazań świętokrzyskich”, będących najstarszym tekstem ciągłym w języku polskim. Oprócz nich wystawa prezentuje średniowieczne pieśni religijne i świeckie, najstarsze polskie żarty, a nawet piętnastowieczne zaklęcia. 

Ekspozycja jest jedyną okazją, by zobaczyć najcenniejsze zabytki średniowiecznej polszczyzny, na co dzień przechowywane w skarbcu Biblioteki Narodowej. Wystawa pozwala także zapoznać się postacią jednego z największych polskich humanistów, którego dorobek do dziś budzi podziw i naukowe dyskusje.

Wydarzenie towarzyszy przeniesieniu prochów Aleksandra i Emmy Brücknerów z likwidowanego cmentarza Tempelhofer Parkfriedhof w Berlinie do Krakowa.

źródło: Biblioteka Narodowa