Aktualności

10.05.2023

Znamy nominowanych do XI Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Maciej Bobula, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jadwiga Malina i Tomasz Różycki to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2022 roku.

Na liście nominowanych znalazły się nazwiska już dobrze znane, ale i takie, które dopiero przebijają się do świadomości osób czytających. Nagroda może wykorzystywać reguły ekonomii prestiżu, by nie tylko potwierdzać pozycję autorów czy autorek mocno już w obiegu literackim obecnych czy uznanych, ale by również wprowadzać nowe/nowsze nazwiska. Czy lista książek nominowanych w tym roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w pełni reprezentuje stan współczesnej poezji? Częściowo – na pewno. Należy mieć nadzieję, że jest to część szczególnie warta uwagi – skomentowała wybór kapituły jej członkini dr Anna Marchewka.

Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła listę nominacji podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę 10 maja w Pałacu Potockich w Krakowie. Na konferencji obecne były  przedstawicielki kapituły Nagrody – przewodnicząca dr Anna Marchewka i sekretarz Joanna Bociąg, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, reprezentanci partnerów Fundacji oraz media i miłośnicy poezji. W imieniu Zarządu Fundacji głos zabrała prof. Teresa Walas.

Oto lista nominowanych tytułów:

  • Maciej Bobula, Pustko, Warstwy
  • Stanisław Kalina Jaglarz, gościć sójki, Biblioteka Śląska
  • Kamila Janiak, miłość, Wydawnictwo WBPiCAK
  • Jadwiga Malina, Teoria powtórzeń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
  • Tomasz Różycki, Ręka pszczelarza, Znak

Do tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zgłoszono 255 książek. Po zapoznaniu się ze wszystkimi tytułami kapituła spotkała się po raz pierwszy w lutym, aby zadecydować, które książki przejdą do kolejnego etapu. Listę 79 tomów zakwalifikowanych do drugiego etapu ogłosiliśmy ostatniego dnia lutego. 10 maja na konferencji prasowej poznaliśmy nominowanych do Nagrody. Kapituła wyłoniła tych 5 tytułów podczas ostatnich, kwietniowych obrad w Krakowie. Ten wybór to owoc wielokrotnych lektur, wspólnych rozmów i dyskusji wszystkich członków i członkiń kapituły – o kulisach pracy jury opowiadała Joanna Bociąg, sekretarz Nagrody.

Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca 2023 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.