Aktualności
Podczas uroczystej Gali w Multimedialnej Bibliotece przy Tynieckiej, która odbyła się 16 grudnia, ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.
Jury literackie w składzie: dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek – przewodnicząca, dr Anna Mik, Georgina Gryboś nagrodziło w kategorii literackiej konkursu Książka Roku 2024 PS IBBY Cezarego Harasimowicza za książkę dla młodszych „Chłopiec z lasu”, il. Marta Kurczewska (Wydawnictwo Agora dla dzieci) oraz Roksanę Jędrzejewską-Wróbel za książkę dla starszych „W krainie snów” (Wydawnictwo Literackie).
Wyróżnienia literackie w konkursie Książka Roku 2024 Polskiej Sekcji IBBY przyznano:
- Agnieszce Dąbrowskiej za książkę „Za duży na bajki 2”, il. Marta Krzywicka, Wydawnictwo Agora dla dzieci
- Bogusiowi Janiszewskiemu za książkę „Książka o narkotykach. Nieporadnik”, il. Max Skorwider, Wydawnictwo Agora
- Waldemarowi Kuligowskiemu za książkę „Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?”, Il. Paulina Daniluk, Wydawnictwo Albus
- Renacie Piątkowskiej za książkę „Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata”,il. Marcin Minor, Wydawnictwo Literatura
- Katarzynie Samosiej za książkę „Dlaczego? – czyli o tym, co nas napędza”, Wydawnictwo Studio Koloru.
Jury graficzne w składzie Krystyna Lipka-Sztarbałło – przewodnicząca, Katarzyna Bury, dr Anna Machwic nagrodziło w konkursie Książka Roku 2024 PS IBBY w kategorii książka obrazkowa/autorska Marię Dek za książkę autorską „W lesie” (Wydawnictwo Bernardinum), a w kategorii ilustracje Pawła Pawlaka za ilustracje do książki Gérdarda Moncomble „Moko, najśmieszniejszy klaun na świecie” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).
Wyróżnienia graficzne w kategorii ilustracja w konkursie Książka Roku 2024 Polskiej Sekcji IBBY przyznano:
- Aleksandrze Badurze za ilustracje do książki Moniki Wróbel-Lutz „Łapać złodzieja”, Wydawnictwo Tatarak
- Paulinie Daniluk za ilustracje do książki Waldemara Kuligowskiego „Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?”, Wydawnictwo Albus
- Magdalenie Kozieł-Nowak za ilustracje do książki Juliana Tuwima „Julian Tuwim dzieciom”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Nagroda w kategorii specjalnej DZIECKO JEST NAJWAŻNIEJSZE ma w każdej edycji swój temat przewodni – w tegorocznej odsłonie konkursu tematem kategorii jest partycypacja dzieci i wysłuchiwanie ich głosu. Wspólną decyzją jury literackiego i Fundacji Polki Mogą Wszystko nagroda została przyznana Andrzejowi Markowi Grabowskiemu za książkę „Biuro dzieci znalezionych”, il. Joanna Rusinek (Wydawnictwo Literatura).
Kapituła złożona z osób nagrodzonych w ubiegłych edycjach nagrody, w którego skład weszły Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Alina Januszczyk, Małgorzata Swędrowska nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2024 przyznała Anecie Korycińskiej, znanej jako Baba od polskiego – nauczycielce języka polskiego, oligofrenopedagożce, podcasterce, popularyzatorce wiedzy o języku i literaturze polskiej.