Aktualności

07.03.2023

„Znaczenia modernizmu” Piotra Piotrowskiego po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie książki „Znaczenia modernizmu. W stronę historii sztuki polskiej po 1945 roku” Piotra Piotrowskiego. Wydanie przekładu Jana Jeništy wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Galerii Sztuki Współczesnej w Hradcu Králové.

Książka Piotrowskiego jest pierwszą w polskiej literaturze fachowej problemową prezentacją polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku – ambitną, interdyscyplinarną i biorącą pod uwagę kontekst historyczno-polityczny. Książka, która wyszła po raz pierwszy w 1999 roku, a zatem już prawie ćwierć wieku temu, była także publikacją brzemienną w skutki i mającą istotny wpływ na myślenie o polskim modernizmie. Czechom książka „Významy modernismu. K historii polského umění po roce 1945” z pewnością może także posłużyć jako problemowy przegląd sztuki polskiego modernizmu drugiej połowy XX wieku.

Zmarły w 2015 roku Piotr Piotrowski był wybitnym polskim historykiem sztuki, kuratorem, a także profesorem nauk humanistycznych. Napisał wiele książek poświęconych sztuce współczesnej, pośród których „Znaczenia modernizmu” były jedną z najważniejszych. Piotrowski przez całe życie był związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w latach 2009-2010 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.