Aktualności

02.12.2013

Zmarła Natalia Gorbaniewska

Natalia Gorbaniewska, znana rosyjska poetka, dziennikarka i dysydentka zmarła w piątek w Paryżu w wieku 77 lat - poinformowało w sobotę radio Echo Moskwy. Gorbaniewska była też tłumaczką literatury polskiej.

W sierpniu 1968 r. Gorbaniewska była współorganizatorką demonstracji na Placu Czerwonym w Moskwie przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Została wówczas zatrzymana, uznana za psychicznie chorą i uwięziona.

Najpierw przetrzymywano ją w szpitalu psychiatrycznym w Kazaniu, a później w więzieniu Butyrki w Moskwie. W 1975 r. zmuszono ją do wyjazdu z ZSRR. Zamieszkała w Paryżu, gdzie pracowała jako dziennikarka w kilku rosyjskich pismach emigracyjnych. Współpracowała również z Radiem Swoboda. 

W sierpniu 2013 r. wraz z 11 innymi obrońcami praw człowieka znów wyszła na Plac Czerwony, aby przypomnieć o demonstracji sprzed 45 lat. Podobnie, jak uczestnicy protestu z 1968 r., demonstranci rozwinęli transparent "Za naszą i waszą wolność!".

Za przekłady literatury polskiej w 1992 r. otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu. Była także laureatką nagrody im. Jerzego Giedroycia. W październiku 2008 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Od 2005 r. Gorbaniewska była obywatelką RP.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)