Aktualności

Fot. Elke Wetzig from Wikimedia Commons
18.11.2013

Zmarła Doris Lessing

Wczoraj w wieku 94 lat zmarła Dorris Lessing, laueratka literackiej Nagrody Nobla z 2007 roku. Należała do wciąż bardzo elitarnego grona 13 kobiet, które otrzymały Nobla w dziedzinie literatury. Była również najstarszą osobą, która otrzymała Nagrodę Nobla.

"Jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą" - głosił werdykt noblowski.

Lessing urodziła się w 1919 roku w Iranie w rodzinie brytyjskiejego urzędnika. W latach dwudziestych rodzina przeniosła się do Rodezji, gdzie jej ojciec kupił farmę. W 1948 przeprowadziła się do Anglii. Uznanie zdobyła dzięki powieściom psychologicznym, poruszając tematy bliskie feminstkom oraz przeciwnikom aparthaidu i kolonializmu.

W Polsce ukazały się tłumaczenia blisko połowy z pięćdziesięciu napisanych przez nią książek, m.in.:  "Pamiętnik przetrwania" (1980), "Piąte dziecko" (1992) i "Podróż Bena" (2005), "Złoty notes" (2009) czy "Lato przed zmierzchem" (1976).

Gdy przyznano jej Nobla, była na zakupach.  Po powrocie powiedziała czekającym na nią dziennikarzom: "To zajęło mi 30 lat. Zdobyłam wszystkie te cholerne nagrody i jestem bardzo zadowolona. Nobel jest jak królewski poker".