Aktualności

12.09.2019

Zmarła Aniela Kupiec, polska poetka z Zaolzia

Aniela Kupiec, polska poetka z Zaolzia i autorka opowiadań w gwarze cieszyńskiej, zmarła w nocy z wtorku na środę - poinformował w czwartek „Głos”, gazeta Polaków w Czechach. Miała 99 lat. Spocznie w poniedziałek na cmentarzu w Bystrzycy.

Aniela Kupiec, z domu Milerska, urodziła się 5 kwietnia 1920 r. w Nydku na Zaolziu. Tam uczęszczała do szkoły ludowej. Kształciła się później w szkole Macierzy Szkolnej w Bystrzycy i Szkole Gospodyń Wiejskich w Końskiej. Po ukończeniu nauki podjęła pracę w biurze huty w Trzyńcu. Podczas okupacji musiała pracować jako robotnica w lesie.

W 1945 r. wyszła za mąż za nauczyciela z Bystrzycy Jana Kupca. Poświęciła się wychowaniu dwójki dzieci oraz pracy społecznej, zwłaszcza w Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym.

„Głos” przybliżając postać poetki podał, że pierwsze wiersze zaczęła pisać już jako ośmiolatka. Przez wiele lat pisała do szuflady. W końcu za namową poetki ludowej Ewy Milerskiej zgodziła się pokazać twórczość prof. Danielowi Kadłubcowi. „Wkrótce po tym jej poezja i proza ujrzały światło dzienne, wspólnie z Ewą Milerską i Anną Filipek, wydała tomik poezji gwarowej »Korzenie« (1987 r.), a potem były jeszcze zbiory »Malinowy świat«, »Połotane żywobyci« i ostatni z 2005 r. »Po naszymu pieszo i na skrzydłach«. »Wiersz to jest coś takiego, co czuje się nie w samym momencie czytania, ale dopiero po przeczytaniu, gdy pozostaje coś w człowieku - taka była jej definicja wiersza«„ - podała gazeta.

Pogrzeb Anieli Kupiec odbędzie się w poniedziałek w kościele ewangelickim w Bystrzycy.

[źródło: PAP, Marek Szafrański]