Aktualności

źródło: pixabay
20.11.2023

Zmarł Ryszard Engelking

W miniony czwartek 16 listopada zmarł wybitny tłumacz i profesor matematyki Ryszard Engelking, wielki znawca i popularyzator literatury francuskiej.

Choć czytelnicy znali go przede wszystkim z arcydzielnych przekładów dzieł Gustave’a Flauberta, Charles’a Baudelaire’a, Gérarda de Nervala, Auguste’a de Villiers de L’Isle-Adama czy Nicolasa Restifa de la Bretonne, Ryszard Engelking był także cenionym matematykiem: w 1961 roku uzyskał w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk stopień naukowy doktora nauk matematycznych, a dekadę później został profesorem nauk matematycznych. Opublikował wiele książek i publikacji z zakresu topologii i teorii wymiaru, w tym „Topologię ogólną” (przetłumaczoną na angielski), która jest klasyczną pozycją literatury przedmiotu. Oprócz prac naukowych, których był jedynym autorem, publikował wspólnie z m.in. Kazimierzem Alsterem, Kazimierzem Kuratowskim, Aleksandrem Pełczyńskim, Karolem Siekluckim i Romanem Sikorskim.

Kariera tłumaczeniowa Ryszarda Engelkinga obfitowała w sukcesy. Otrzymał m.in. nagrody „Literatury na Świecie” za przekłady poezji (1993) i prozy (2005), był także laureatem Nagrody Specjalnej „Mamut” (2015), którą dwumiesięcznik ten przyznaje gigantom przekładu. Nominowany (wspólnie z Tomaszem Swobodą) do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii przekład na język polski za „Śnienie i życie Nervala”, w 2017 roku został laureatem tej nagrody za przekład „Szkoły uczuć” Gustave’a Flauberta.

**

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 4 grudnia o godzinie 10.00 w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po czym nastąpi złożenie urny do grobu rodzinnego.