Aktualności

20.02.2009

Zmarł prof. Stefan Szymutko

Zmarł prof. Stefan Szymutko - eseista, historyk literatury, wybitny znawca polskiej prozy XX wieku - poinformowały w piątek władze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie profesor pracował w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej.

Prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego prof. Marian Kisiel powiedział w piątek, że Szymutko był jednym z najwybitniejszych badaczy prozy polskiej XX wieku, a także wielkim znawcą i admiratorem twórczości pisarza Teodora Parnickiego.

"Mówił o sobie, że jest 'człowiekiem historycznym', tj. przywiązanym do miejsca i ludzi. Z tego przywiązania wyrosła jego najgłośniejsza książka 'Nagrobek ciotki Cili', traktująca o dramacie niewysłowienia i miłości do Śląska. Stefan był człowiekiem wielkiego uroku osobistego i naukowej pasji. Wychował grupę zdolnych doktorów, którym przekazał umiejętność wnikliwego czytania. Dzisiaj płaczą po nim nie tylko oni" - powiedział.

Stefan Szymutko jest autorem książek: "Zrozumieć Parnickiego" (1992), "Rzeczywistość jako zwątpienie w literaturze i w literaturoznawstwie" (1998), nominowanego do literackiej nagrody NIKE w 2002 roku "Nagrobka ciotki Cili" (2001) oraz "Przeciw marzeniu? Jedenaście przykładów, ośmioro pisarzy" (2006). Był współpracownikiem wielu czasopism, m.in.: "FA-artu", "Opcji", "Śląska", "Res Publiki Nowej" i "Pamiętnika Literackiego".

"W osobie pana profesora utraciliśmy najwybitniejszego znawcę literackiej twórczości Teodora Parnickiego - był niekwestionowanym autorytetem naukowym, uznanym w kraju i za granicą w tej dziedzinie. W 1997 roku współtworzył Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego, którego był pierwszym prezesem w latach 1998- 2001" - podkreślają rektorzy Uniwersytetu Śląskiego.

Stefan Szymutko urodził się 27 lipca 1958 r. w Mysłowicach. Był profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na którym w 1981 roku ukończył studia filologiczne, i w którym w 1991 roku doktoryzował się, a w 1999 roku habilitował. W 2007 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Śląskiego od 1981 roku, zatrudnionym w Zakładzie Historii Literatury Poromantycznej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego.

Zmarł w czwartek w wieku 51 lat. Pogrzeb odbędzie się w sobotę w jego rodzinnych Mysłowicach. (PAP)