Aktualności

fot. Aleksander Juszyński / Wikimedia Commons
18.12.2023

Zmarł poeta i kompozytor Jerzy Mamcarz

W niedzielę w wieku 71 lat zmarł Jerzy Mamcarz, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Był dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” i Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”. O śmierci artysty poinformował ZAKR.

„Bardzo smutna informacja! Zmarł Jerzy Mamcarz, prezes ZAKR, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk, konferansjer, działacz społeczny, dyrektor festiwali »Kryształowy Kamerton« i »Moja Wolności« im. Jonasza Kofty" – poinformował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych Związek Polskich Autorów i Kompozytorów (ZAKR).

Jerzy Mamcarz urodził się 31 lipca 1952 roku w Mielcu. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej.

Był członkiem Związku Artystów Scen Polskich, członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR – sekcja literacka. Od 2020 roku był prezesem ZAKR. Należał do Stowarzyszenia Artystów Wykonawców STOART, był też członkiem Zarządu Związku Zawodowego Twórców Kultury, prezesem Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów.

W biografii zamieszczonej na stronie artysty czytamy, że był on laureatem konkursów i przeglądów m.in. w Myśliborzu, Olsztynie, Toruniu, Wałczu, Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie. Uczestniczył w wielu Warsztatach Piosenkarskich w Lublińcu.

W latach 1980-1981 był członkiem Kabaretu Piwnica pod Baranami. W latach 1983-1988 pracował w kabarecie Ostatnia Zmiana przy ZPR Warszawa m.in. z Janem Himilsbachem, Anitą Dymszówną, Jerzym Cnotą i Bronisławem Wrocławskim. Po egzaminach w 1982 roku u prof. Aleksandra Bardiniego w latach 1988-1989 współpracował z Młodzieżową Agencją Koncertową w Warszawie m.in. dając koncerty z Tomaszem Raczkiem pt. „Ze sztuką na Ty”. Od 1990 roku wykonywał autorskie, poetycko-satyryczne recitale.

Był laureatem festiwali piosenki poetyckiej m.in. Śpiewajmy Poezję w Olsztynie, Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej w Myśliborzu, Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Toruniu, Konkursów O Laur Pogórza w Tarnowie oraz Old Meeting Folk w Krakowie.

Łączył nastrojową poezję z satyrą. Wykonywał recitale autorskie i sięgał po twórczość współczesnych polskich poetów: Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka). W 2016 roku wydał płytę „Romans na łyżworolkach”.

W 2022 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

źródło: PAP, Maciej Replewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna