Aktualności

03.06.2019

Zmarł Maciej Parowski, legenda polskiej fantastyki

Wczorajszej nocy w wieku 72 lat odszedł Maciej Parowski, jedna z najważniejszych postaci dla polskiej fantastyki, pisarz i redaktor, który wychował całe pokolenia pisarzy.

Parowski niemal przez całą karierę pracował jako dziennikarz i redaktor. Najlepiej znany jest ze swojej pracy w „Fantastyce”, a później „Nowej Fantastyce”, gdzie przez lata pełnił funkcję szefa działu polskiej prozy, a także przez 11 lat był redaktorem naczelnym. Wychował kilka pokoleń polskich pisarzy; za jego sprawą debiutowali czołowi dziś polscy twórcy fantastyki.

Maciej Parowski ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku „Na Przełaj”. W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie „Młodego Technika” za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi, wydał również m.in. zbiór opowiadań Sposób na kobiety i powieść Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40, a także liczne zbiory esejów i felietonów. Wspólnie Bogusławem Polchem i Andrzejem Sapkowskim tworzył komiksy z serii Wiedźmin, a z Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem kultowego Funky Kovala. Publikował felietony w „Życiu Warszawy”, „Na Przełaj”, „Kulturze”, „Ekranie” i „Polityce”.

Kilka lat temu odszedł na emeryturę, ale nadal można było czytać jego felietony w „Nowej Fantastyce”. Jego teksty publicystyczne ukazały się także w trzech tomach Małp Pana Boga.

O śmierci Macieja Parowskiego poinformowała „Nowa Fantastyka”.