Aktualności

fot. Rafał Komorowski, CC BY-SA 4.0
14.11.2022

Zmarł Jerzy Kronhold

Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Jerzy Kronhold, urodzony w Cieszynie poeta, reżyser, działacz kultury, dyplomata – poinformowała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. Zmarł w niedzielę w wieku 76 lat w Żorach.

Jerzy Kronhold urodził się 24 stycznia 1946 r. w Cieszynie. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracował m.in. w Teatrze Śląskim w Katowicach jako reżyser, a potem kierownik literacki.

Był autorem trzynastu tomów poetyckich i jednym z najważniejszych przedstawicieli Nowej Fali. Debiutował w roku 1965 w almanachu Łódzkiej Wiosny Poetów. Należał do krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”. Jego poezje wielokrotnie nagradzano, w 2017 roku otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy za tom „Skok w dal”.

Na przełomie lat 80. i 90. Kronhold działał aktywnie w Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Był – wspólnie z Jakubem Matlem – pomysłodawcą festiwalu teatralnego „Na Granicy”, który pod zmienioną nazwą – „Bez Granic” odbywa się do teraz w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Organizował protesty przeciwko budowie przez Czechosłowację koksowni w Stonawie.

Po przełomie 1989 r. dwukrotnie pełnił funkcję konsula generalnego RP w Ostrawie: w latach 1991–1996 i 2007–2011. Był też w latach 2000-2006 dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie.

Jerzy Kronhold był odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: PAP