Aktualności

Javier Marías na Targach Książki w Madrycie, 2008
12.09.2022

Zmarł Javier Marías

Wczoraj w wieku 70 lat zmarł Javier Marías, wybitny hiszpański pisarz, autor trylogii „Twoja twarz jutro”, wymieniany od lat wśród kandydatów do literackiego Nobla. Był „jednym z wielkich pisarzy naszych czasów” – napisał o nim premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Informację o śmierci hiszpańskiego prozaika potwierdziło jego wydawnictwo Alfaguara. Jak podaje Reuters, w ostatnim czasie Javier Marías chorował na zapalenie płuc.

W swojej karierze artysta wydał 16 powieści. Do jego najsłynniejszych dzieł należą „Twoja twarz jutro”, „Serce tak białe” i „Zakochania”. Jego ostatnia powieść „Tomas Nevinson” ukazała się w 2022 roku. Książki Maríasa zostały przetłumaczone na 46 języków. W 56 krajach sprzedano ich blisko dziewięć milionów.

Pisarz urodził 20 września 1951 roku w Madrycie. Pierwszą powieść napisał w wieku 17 lat. Studiował na Uniwersytecie Complutense. Po uzyskaniu dyplomu tłumaczył anglojęzyczne działa na język hiszpański. Później wykładał też literaturę hiszpańską. Za swoje powieści był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał między innymi International IMPAC Dublin Literary Award w 1997 roku.

Rzemiosła uczył się długo, w dużej mierze jako tłumacz: przekładał m.in. Nabokova, Conrada, Jamesa, Faulknera i Szekspira. Sukces odniósł po czterdziestce, kiedy ukazała się pierwsza z jego wybitnych powieści „Serce tak białe", która w samych Niemczech sprzedała się w milionie egzemplarzy.

Śmierć twórcy skomentował premier Hiszpanii. „To smutny dzień dla hiszpańskiej literatury” – napisał na Twitterze Pedro Sanchez. Maríasa nazwał „jednym z wielkich pisarzy naszych czasów”.