Aktualności

© 2009 Beowulf Sheehan/PEN American Center
09.07.2018

Złoty Booker dla Michaela Ondaatje

Z okazji 50. rocznicy ufundowania prestiżowej Man Booker Prize przyznano Złotego Bookera. Laureatem głosowania czytelników została powieść Michaela Ondaatje Angielski pacjent.

Pięcioro jurorów – pisarz i redaktor Robert McCrum, poeta Lemn Sissay, powieściopisarka Kamila Shamsie, prezenter radiowy i pisarz Simon Mayo oraz poetka Hollie McNish – nominowało do finału pięć powieści: po jednej z każdej dekady, w której przyznawano nagrodę.

Odbierając nagrodę, Ondaatje nie krył zaskoczenia:

Ani przez chwilę nie uwierzę, że to najlepsza książka na liście, zwłaszcza gdy postawi się ją obok dzieła V.S. Naipaula, jednego z prozatorskich mistrzów naszych czasów, czy obok tak wybitnej powieści jak „W komnatach Wolf Hall”.

Angielski Pacjent otrzymał Bookera w 1992 roku – nagrodę podzielono wówczas (po raz drugi i ostatni w historii) między dwóch autorów, wyróżniając także powieść Sacred Hunger Barry’ego Unswortha. Ondaatje podkreślił także rangę twórczości autorów, którzy nigdy Bookera nie otrzymali, szczególnie Williama Trevora, Barbary Pym i Alice Munro.

W finałowej piątce znalazły się ponadto: W wolnym kraju V. S. Naipaula (wyróżniona w 1971 roku), Moon Tiger Penelope Lively (1987), W komnatach Wolf Hall Hillary Mantel (2009) i Lincolna w Bardo George’a Saundersa (2017).

Wielkim zaskoczeniem był brak Dzieci północy Salmana Rushdiego na finałowej liście. Powieść Rushdiego uznano za najlepszą z wyróżnionych zarówno w pierwszym ćwierćwieczu istnienia nagrody, jak i w plebiscycie przeprowadzonym po 40 latach od jej ufundowania.