Aktualności

04.12.2020
Tagi: czytaj PL

„Zimowla” Dominiki Słowik najczęściej pobieraną książką w akcji Czytaj PL

„Zimowla” Dominiki Słowik była najczęściej pobieraną książką w akcji Czytaj PL. Czytaj PL to inicjatywa w ramach, której na platformie Woblink przez cały listopad udostępniano do pobrania 12 nowości książkowych popularnych autorów. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

Uczestnicy akcji przez 720 godzin mieli dostęp do kryminałów, literatury pięknej, poradnikowej i młodzieżowej oraz reportażu. Spośród dostępnych przez cały listopad e-booków i audiobooków największą popularnością cieszyła się „Zimowla” Dominiki Słowik laureatki Paszportu „Polityki” 2019 i finalistki Nagrody Literackiej Gdynia.

Jak poinformowali PAP organizatorzy, listopadowa akcja po raz kolejny pokazała, że „miłośnicy książek to mocno zmotywowana do działania grupa, za sprawą której literatura króluje i daje ukojenie nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach”. Pandemia sprawiła, że tegoroczna akcja nie była obecna w szkołach, ani na nośnikach reklamowych w partnerskich miastach i nie zaznaczyła, tak jak w poprzednich edycjach, swojej obecności w instytucjach kultury, bibliotekach czy kawiarniach i klubach na terenie kraju. „Mimo tego uczestnicy Czytaj PL stanęli na wysokości zadania. Dowodem na to jest blisko 50 tysięcy pobrań aplikacji Woblink i ponad 100 tysięcy wypożyczeń e-booków i audiobooków w dostępnych w akcji” - podsumowali organizatorzy. Rok temu, w rekordowej edycji Czytaj PL 2019, ponad 50 tys. uczestników pobrało książki w sumie ponad 130 tys. razy.

„Tradycyjnie postawiliśmy na najlepsze książki, utytułowanych twórców i ważne wydawnictwa. To przede wszystkim dzięki nim akcja Czytaj PL po raz kolejny dotarła do tylu czytelników i czytelniczek, zarówno tych, którzy znowu sięgnęli po wybrane przez nas książki, jak i tych nowych, których do czytania odrobinę zmusiliśmy. A mieliśmy 12 świetnych, bestsellerowych powodów, by czytać” - podała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Błaszczyk.

„Przez ostatni weekend listopada, wraz z uczestnikami wyzwania #znowuczytamchallenge ustanowiliśmy rekord w czytaniu e-booków i audiobooków. To nie jest łatwy czas dla kultury, ale akcja Czytaj PL dała radę” - dodała.

„Zimowla” to opowieść o pełnej tajemnic miejscowości w Dolinie Zmornickiej, w której autorka po mistrzowsku miesza thriller i powieść grozy, zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz trudnych do wyjaśnienia zjawisk codzienności. Pisarka wielokrotnie podkreślała, że w akcji bierze udział nie tylko jako autorka jednego z dostępnych tytułów, ale także jako zagorzała czytelniczka i miłośniczka literatury, która od lat dopinguje proczytelnicze inicjatywy.

Na miejscu trzecim w zestawieniu książek najchętniej pobieranych w Czytaj PL 2020 uplasował się w tym roku poradnikowy bestseller Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz”, na trzecim jest powieść „Horyzont” Jakuba Małeckiego. W TOP 5 znalazły się ponadto uhonorowany podwójną Nagrodą Literacką Nike - od jury i czytelników - zbiór reportaży Mariusza Szczygła „Nie ma” oraz „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno - PRL” Wojtka Drewniaka.

Historia Czytaj PL sięga 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Akcja po raz kolejny realizowana była przez KBF - instytucję kultury Miasta Krakowa, w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W dotychczasowych akcjach, Czytaj PL dotarło z najlepszymi książkami na wszystkie kontynenty świata, do 14 krajów i blisko tysiąca miejscowości w Polsce. Rokrocznie angażują się w nią miłośnicy literatury, autorzy, ambasadorzy akcji z liceów oraz włodarze miast i instytucje, którym szczególnie bliskie jest promowanie czytelnictwa.

źródło: PAP, Olga Łozińska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna