Aktualności

logo nagrody
18.01.2021

Zgłoszenia do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, przyznawana przez Wrocławski Dom Literatury, jest najważniejszym wyróżnieniem dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku.

Nagroda stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Do edycji 2021 Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus można zgłaszać pierwsze polskie wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2020 roku. Każdy wydawca ma prawo zgłosić w danej edycji Nagrody 4 książki prozatorskie, autorstwa pisarzy żyjących, pochodzących z 22 krajów. Są to: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Proporcja zgłoszonych książek autorów polskich i zagranicznych jest dowolna. Do nagrody kwalifikują się wyłącznie publikacje posiadające nr ISBN.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2021 roku.

FORMULARZ DO POBRANIA

Do każdego zgłoszonego tytułu należy załączyć wypełniony i wydrukowany formularz. Formularz wraz z załącznikami należy także przesłać w formie elektronicznej na adres angelus@literatura.wroclaw.pl.

Zgłoszenia zawierające 8 egzemplarzy drukowanych każdego tytułu oraz wypełniony formularz należy przesłać pod adres Biura Nagrody:
Wrocławski Dom Literatury, ul. Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław.
Dodatkowe informacje pod adresem: angelus@literatura.wroclaw.pl

Nagrodę stanowi czek na kwotę 150 000 zł ufundowany przez Prezydenta Wrocławia oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano. Od 2010 roku przyznawana jest także nagroda dla tłumacza w wysokości 20 000 zł – otrzymuje ją tłumacz zwycięskiej książki w przypadku, gdy laureatem jest autor zagraniczny, a w przypadku, gdy laureatem zostaje pisarz z Polski – wskazany przez jurorów tłumacz jednej z książek zakwalifikowanych do finału.