Aktualności
Zakończyły się XXVIII Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki „Svět knihy” w Pradze
Tegoroczne, XXVIII Międzynarodowe Targi Książki w Pradze odbywały się pod hasłem „Autorzy bez granic”. Polskie stoisko organizowały Instytut Książki oraz Instytut Polski w Pradze.
Polscy pisarze zaproszeni do Pragi podpisywali przetłumaczone na czeski książki, które przyciągnęły wielu zainteresowanych czytelników. Długa kolejka po autograf ustawiła się, gdy po spotkaniu autorskim (widownia wypełniona do ostatniego miejsca) zasiadła do stolika Elżbieta Cherezińska wraz z tłumaczką swoich książek Anną Šaškovą Plasovą. Dotąd ukazały się po czesku dwie powieści pisarki: „Harda” („Hrdá“, wyd. Kontrast 2022) oraz „Gra w kości“ („Hra o kosti“, wyd. Argo 2017). Wydanie tej drugiej było współfinansowane przez Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.
W Pradze zaprezentował się przed czeską publicznością także Aleksander Kaczorowski. W Czechach wydano dotąd przetłumaczone przez Martina Veselkę: „Praski elementarz” („Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět”, wyd. Host 2022) oraz biografie Oty Pavla („Ota Pavel. Pod povrchem”, wyd. Host 2020) i Václava Havla („Václav Havel. Pomsta bezmocných”, wyd. XYZ 2021). Wszystkie publikacje współfinansowane były przez Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Przygotowywany jest także przekład kolejnej książki Kaczorowskiego.
Wśród gości festiwalu z Polski pojawili się też Tomasz Duszyński, który zaprezentował drugą część serii kryminałów retro „Glatz” (1. cz. w przekładzie Pavla Peča, 2. cz. – Michaela Alexy, wyd. Slovart 2022-2023), oraz ilustrator Piotra Socha (po czesku ukazały się „Pszczoły”, „Drzewa” i ostatnio „Brud”, przeł. kolejno przez Martę Harasimowicz, Marię Iljašenko, Marcelę Bramborovą, wyd. Slovart 2017-2022), który dyskutował o fenomenie polskich książek dla dzieci.
Na zaproszenie innych instytucji z obszaru rynku książki w Pradze gościli również: Sabina Jakubowska (autorka nominowanych do Nagrody Literackiej UE „Akuszerek”), reporterka Urszula Jabłońska oraz poetka Zofia Bałdyga.
Podczas targów odbyła się także premiera nowego przewodnika turystycznego „Bedekr: Polsko” autorstwa Pavla Trojana. Pozycja zachęca Czechów do odwiedzania Polski, jest pokłosiem cyklu programów Telewizji Czeskiej poświęconych urokom Polski. Współtwórcą przedsięwzięcia jest Polska Organizacja Turystyczna.
Festiwal był okazją do spotkania z wieloma autorami z całego świata, w tym z ukraińskim pisarzem Serhijem Żadanem, który wystąpił ze swoim punkrockowym zespołem Sobaki (dochód z koncertu zostanie przekazany jednemu z walczących z wojskami rosyjskimi batalionów ochotniczych) oraz z mieszkającym na emigracji w Niemczech rosyjskim autorem Władimirem Sorokinem.
Operatorem na polskim stoisku narodowym była Księgarnia u Wirthów – polska księgarnia z Czeskiego Cieszyna.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Pragi (fot. Jakub Pacześniak, Instytut Książki, Lucie Zakopalová, Instytut Polski w Pradze):