Aktualności

23.10.2005

Zakończyły się tegoroczne Targi Książki we Frankfurcie

Po trzech pracowitych dniach branżowych, sobota i niedziela we frankfurckich pawilonach targowych należała do wszystkich maniaków książek i czytania: po raz kolejny zamieniły się one w największą na świecie księgarnię, wypełnioną 380 655 tytułami książek z całego świata, z czego aż 100 000 tytułów stanowiły nowości.

Przywiezione przez 7223 wydawców z ponad 100 krajów skusiły do przyjścia na targi aż 90 000 odwiedzających. Niewątpliwie widzów przyciągnęła również możliwość spotkania takich gwiazd literatury jak Margaret Atwood, Nick Hornby czy Ken Follett. Jak co roku, targi były okazją do ogłoszenia i wręczenia ważnych nagród literackich: w poniedziałek ogłoszono nazwisko lauerata nowej niemieckiej nagrody książkowej Deutscher Buchpreis – dostał ją Arno Geiger za powieść Es geht uns gut; w niedzielę Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich (25 000 Euro) w czasie uroczystej ceremonii odebrał turecki pisarz Orhan Pamuk. Rok przed Mistrzostwami Świata, które w roku 2006 odbędą się w Niemczech, nie zapomniano o miłośnikach futbolu – Hala 1.2 wypełniona była książkami o piłce nożnej i ekspozycjami sportowych fotografii; tutaj rozegrany został także towarzyski mecz między niemieckimi wydawcami i autorami, ostatecznie rozstrzygnięty 8:6 dla... autorów.

Na polskim stoisku, zorganizowanym przez Instytut Książki, przez cały czas trwania targów odbywały się rozmowy handlowe 50 polskich wydawców. Na ich gościach duże wrażenie robiła wystawa „Fenomen Solidarności” oraz ekspozycja wydawnictw drugiego obiegu z okresu stanu wojennego (ponad 160 książek, druków ulotnych i plakatów), pozwalająca sobie uświadomić, jak długą drogę przebył polski rynek wydawniczy. Instytut Książki pokazał także książki nominowane do dwóch najważniejszych polskich nagród literackich: Nike i Nagrody Kościelskich. Tradycyjnie już można było zobaczyć nowe tłumaczenia polskich książek, wydane za granicą dzięki wsparciu Programu Translatorskiego ©POLAND. Jak zwykle, dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowywany przez Instytut katalog New Books from Poland/Fall 2005 (przygotowana została wersja angielska i niemiecka), prezentujący ponad 50 kolejnych, wartych przetłumaczenia nowych tytułów wydanych w ostatnim czasie w Polsce.