Aktualności

22.02.2022

Zakończył się drugi nabór do „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”

Wczoraj zakończył się drugi nabór wniosków do „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”. W elektronicznym generatorze złożono ponad 100 wniosków. Dotyczą one zadań inwestycyjnych na przebudowy, budowy, modernizacje, rekonstrukcje lub adaptacje bibliotek publicznych.  

Wstępne zestawienia pokazują, że do konkursu złożono wnioski ze wszystkich województw w kraju, a średnia kwota wnioskowanego dofinansowania to ponad 1,43 mln zł.

Teraz przed zespołem Instytutu Książki tygodnie intensywnej oceny i wnikliwej analizy złożonych aplikacji. Jesteśmy niezwykle ciekawi, jakie historie i pomysły inwestycyjne zawierają złożone wnioski, o jakich inspirujących rozwiązaniach ulepszających infrastrukturę biblioteczną będziemy mogli przeczytać!

Wnioskodawcom przypominamy, że informacje dotyczące koniecznych poprawek i uzupełnień ewentualnych uchybień będą przesyłane drogą mejlową na adres kontaktowy wskazany w formularzu wniosku – prosimy o regularne sprawdzanie elektronicznych skrzynek pocztowych.

Wszystkim wnioskującym życzymy powodzenia – obyśmy mieli możliwość współpracować z Państwem nie tylko na etapie konkursu, ale także realizacji zadań!

W ramach przeprowadzonego w 2021 roku pierwszego naboru wniosków dofinansowanie otrzymały zadania takie, jak m.in. stworzenie Mediateki w Gostyniu (woj. wielkopolskie, ponad 1,5 mln zł dofinansowania), przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dworskiego na bibliotekę publiczną w Dąbrowie (woj. opolskie, ponad 1,4 mln zł dofinansowania), przebudowa biblioteki głównej w Tuchowie (woj. małopolskie, ponad 2,2 mln zł dofinansowania) czy budowa biblioteki w Międzyzdrojach (woj. zachodniopomorskie, ponad 1 mln zł dofinansowania).

Tych, którzy odłożyli złożenie wniosku w czasie, zachęcamy do obejrzenia filmu poświęconego „Infrastrukturze bibliotek”:

Jesteśmy przekonani, że będzie on źródłem wielu cennych informacji i inspiracji!

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m.in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.