Aktualności

23.05.2013

Zabijcie Witolda

Premiera filmu dokumentalnego Zabijcie Witolda to kolejne z wydarzeń organizowanych w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”. Projekcja odbędzie się w radomskim Multikinie (ul. Chrobrego 1, Galeria Słoneczna) w poniedziałek, 27 maja o godz. 18. Wstęp wolny!

Film zawiera relacje ostatnich świadków argentyńskiej biografii Gombrowicza, zarejestrowane dosłownie w ostatnim momencie. Argentyńscy przyjaciele pisarza są obecnie w podeszłym wieku, ich pamięć blaknie, a często odchodzi wraz z nimi, dlatego Muzeum Gombrowicza zainspirowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych do sfinansowania tej produkcji. Jeden z głównych jej bohaterów, Juan Carlos Gómez, nazywany duchowym spadkobiercą Witolda, zmarł w grudniu ubiegłego roku, zaledwie kilka miesięcy po nagraniu wywiadu do filmu.

O spotkaniu z Gómezem i innych szczegółach powstawiania tego obrazu opowie współautorka filmu, Agnieszka Herbich. Rozmowa z nią odbędzie się po zakończeniu projekcji.

Film dokumentalny Zabijcie Witolda: reżyseria Agnieszka Herbich i Lucas Trajtengartz. Produkcja: Retina Films, Argentyna.

Cyklem wydarzeń zatytułowanym „Powrót Gombrowicza”  Muzeum Witolda Gombrowicza przypomina o 50. rocznicy powrotu pisarza z Argentyny do Europy.

Dotychczas we Wsoli gościł reżyser paryskiej prapremiery Ślubu Jorge Lavelli, z którym o teatrze Gombrowicza rozmawiał wybitny krytyk i teatrolog Janusz Majcherek. Podczas Nocy Muzeów o intymnym dzienniku Gombrowicza zatytułowanym Kronos rozmawiały: Klementyna Suchanow (współredaktorka Kronosa) i  Anna Łabędzka (wykładowca Uniwersytetu w Rennes, współpracownica Rity Gombrowicza). Fragmenty książki przeczytał Mariusz Bonaszewski (aktor Teatru Narodowego).

Cykl „Powrót Gombrowicza” sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny:
Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia, Polityka