Aktualności

09.09.2020

XXV edycja Stacji Literatura już od jutra

Już jutro w Stroniu Śląskim i Siennej zaczyna się Stacja Literatura 25. Z okazji jubileuszowej edycji najstarszego festiwalu literackiego w Polsce Biuro Literackie wydało aż dwadzieścia sześć premierowych książek.

Głównymi bohaterami wydarzenia będą m.in. Charles Bernstein, zdobywca prestiżowej amerykańskiej Nagrody Bollingena w roku 2019, a także laureatki Europejskiej Nagrody Literackiej: Nataša Kramberger ze Słowenii oraz Réka Man-Varhegyi z Węgier. Dzięki nowej serii „Klasyka europejskiej poezji” przybliżona zostanie twórczość czwórki wybitnych poetów: Williama Blake`a, Salvadora Espriu, Miroljuba Todorovicia i Otona Župancica. Ósmą książką przekładową będzie „Amerykańska Szkoła Pisania. Szkice i opowiadania” Elizabeth Bishop.

Osobisty udział zapowiedziała większość twórców. Zagraniczni goście pojawią się na żywo poprzez łącza internetowe.

W ramach wieczornych wydarzeń w Siennej zaplanowane zostało Forum Literackie. Pierwszego dnia odbędzie się dyskusja wokół książki „Ludzie ze Stacji”, a drugiego rozmowa „Nowe języki poezji”, która dotyczyć będzie nie tylko tego, jak zmieniała się na przestrzeni ostatnich 25 lat polska poezja, ale przede wszystkim tego, jak wygląda dzisiaj oraz jak może się zmieniać w kolejnych latach.

W kompleksie Czarna Góra zaplanowano ponadto zajęcia w kilkunastu Pracowniach.

Obok finałów tradycyjnych projektów wydawniczych („Połów. Poetyckie debiuty”, „Pierwsza książka wierszem”, „Pierwsza książka prozą”, „Po debiucie wierszem”, „Druga książka w Biurze”) przewidziano także projekty szkoleniowe „Sprzedawca poezji” i „Książka w sieci” dla księgarzy oraz dystrybutorów książek.

Wydarzenia odbędą się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów: „Partnerstwo dla książki” i „Promocja czytelnictwa”. Imprezę wspierają także Unia Europejska oraz Gmina Stronie Śląskie.