Aktualności
XIX Edycja Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello – Serhij Żadan wśród laureatów
Serhij Żadan, s. Michaela Rak oraz Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree – tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. 20 października 2022 roku w Willi Decjusza w Krakowie podczas uroczystej Gali została po raz 19. wręczona Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka.
W tym roku do Nagrody zgłoszono kilkanaście kandydatur. Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata działające na rzecz pokoju, praw człowieka oraz dialogu religii i kultur. W pracach Kapituły udział wzięli przedstawiciele: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Ministerstw Spraw Zagranicznych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Krakowa, Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Wydawnictwa ZNAK, Fundatorów i Inicjatorów Nagrody oraz Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.
Decyzją Kapituły, Polską Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello w 2022 r. otrzymują:
- w kategorii „Osoba”: Serhij Żadan (Ukraina)
„Polska Nagroda im Sergio de Mello, Brazylijczyka, trafia dziś w ręce jego imiennika Serhija Żadana, Ukraińca, którego dokonania i życie są świadectwem postawy jaką prezentował w swoim życiu de Mello. Ta nagroda jest także hołdem dla ludzi, którzy w sytuacji agresji ze strony rewizjonistycznej Rosji stają niezłomnie w obronie godności oraz wolności swojego narodu. To jest także wyrażenie naszej solidarności z Ukrainą, gdzie miałem zaszczyt jako ambasador reprezentować RP. Wiemy, że ludzie tacy jak Serhij Żadan nie ustaną w swoich wysiłkach na rzecz wolności i demokracji, a Ojczyzna Laureata - Ukraina staje się dziś inspiracją dla świata. – mówił w laudacji Jan Piekło, Przewodniczący Stowarzyszenia Willa Decjusza, były ambasador Polski w Ukrainie.
- w kategorii „Organizacja pozarządowa”: Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree (Irlnadia)
„Cieszę się, że nagrodę z ramienia Centrum na Rzecz Pokoju i Rojednania w Glencree odbiera dziś Barbara Walshe, wieloletnia przewodnicząca zarządu. Na jej ręce chciałabym złożyć wyrazy uznania i gratulacje dla ciężkiej i owocnej pracy wszystkich pracowników centrum. Glencree odegrało ważną rolę w irlandzkim procesie pokojowym, gromadząc skonfliktowanych w celu prowadzenia poufnego dialogu i pomagając budować relacje ponad podziałami. Oprócz bieżących prac na wyspie Irlandii, Centrum swoją perspektywą i doświadczeniem pomaga innym państwom na świecie w rozwiązywaniu konfliktów. – podkreśliła w swojej laudacji Anna Sochańska, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Polski w Irlandii.
- Nagroda Honorowa: s. Michaela Rak (Polska)
„Przyznana siostrze Michaeli rak Nagroda jest docenieniem bardzo ważnej i potrzebnej w naszych czasach postawy - otwartości na drugiego człowieka i dzielenia się z nim dobrem – bez względu na przeciwieństwa, z wiarą w lepsze jutro. W myśl maksymy samej siostry Michaeli, która lubi powtarzać, że jej tożsamością jest bycie na tak” – mówił w laudacji przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP.
Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora – Grupę ZUE.
Po Gali odbyła się dyskusja panelowa z laureatami Nagrody, którą poprowadziła dziennikarka Magdalena Rigamonti.
Gali towarzyszyło także wydarzenie upamiętniające osobę kijowskiego aktywisty Romana Ratusznego, który jako w czasie wojny w Ukrainie był zwiadowcą i zginął 9 czerwca pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Podczas wydarzenia zorganizowana była także zbiórka pieniędzy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.