Aktualności
W dniach 3-11 września w Częstochowie odbędzie się dwunasta edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! Na miłośników literatury czekają spotkania, warsztaty, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń stawiających w centrum kulturę słowa.
„Od ponad dekady organizujemy festiwal, ponieważ wierzymy w moc literatury. I choć statystyki podawane przez Bibliotekę Narodową nie napawają optymizmem, to wierzymy, że czytanie nie tylko uwrażliwia, pomaga w budowaniu tożsamości, daje narzędzia do rozumienia i opowiadania o świecie, ale jest też punktem wyjścia do najlepszej zabawy. I na festiwalu bawimy się w dekonstrukcje słów, by odmienić typowe spojrzenie na literaturę i przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki” – informują organizatorzy.
W tym roku w imprezie wezmą udział: Agnieszka Gajewska, Karolina Dzimira-Zarzycka, Jarosław Szubrycht, Łukasz Kozak, Wojciech Gunia, Marta Kisiel, Maria Mamczur, Magdalena Okraska, Jacek Hugo-Bader i Łukasz Orbitowski. Nie zabraknie też debat. Będzie można wysłuchać rozmowy Sylwii Chutnik, Olgi Wróbel i Elizy Kąckiej o tym, czy wciąż chcemy czytać Virginię Woolf i dlaczego do dyskusji publicznej znów wróciło pojęcie „własnego pokoju”. Druga debata zostanie poświęcona roli tłumaczenia w literaturze, o czym porozmawiają Krzysztof Cieślik, Anna Wasilewska i Maciej Świerkocki.
Krzysztof Cieślik poprowadzi także warsztaty tłumaczeniowe, będzie można zawalczyć w literackiej bitwie umysłów, wybrać się na literacką grę miejską, a także wziąć udział w slamie poetyckim. Swoją wystawę podczas festiwalu zaprezentuje Bartosz Zaskórski. Organizatorzy ogłosili także nabór na wystawę, której hasło nawiązuje do „Granicy” Zofii Nałkowskiej i brzmi: „może wszystko jest takie, jak wygląda”.
Przewidziano także koncerty. Dla uczestników festiwalu zagrają: Nanga, Korine Sky Riot i Jaźna. Muzyka towarzyszyć będzie też spektaklowi-westernowi „O czynach niszczących opowieść” oraz słuchowisku-niespodziance, które zakończy dziewięć festiwalowych dni.
Szczegółowy program festiwalu pojawi się już wkrótce na stronie imprezy.