Aktualności
Estońskie Muzeum Narodowe w Tartu i Instytut Adama Mickiewicza zorganizowały wystawę Joanny Concejo zatytułowaną „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji”. Wernisaż odbędzie się 17 maja w przestrzeni Estońskiego Muzeum Narodowego w Tartu.
„Wydarzeniem towarzyszącym wystawie ilustracji artystki jest wydanie estońskiego tłumaczenia »Zgubionej duszy« autorstwa Olgi Tokarczuk z ilustracjami Joanny Concejo” – poinformował PAP rzecznik prasowy Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) Klaudiusz Gomerski.
Jak wyjaśniono, interaktywna ekspozycja w Estonii, jest trzecią, po prezentacji w Katowicach (2021) i Gdańsku (2022) odsłoną wystawy ilustracji Joanny Concejo. „Sztuka dla artystki jest zaproszeniem do zabawy. Ilustracje »ożywają« na wystawie – można je podpatrzeć na multimedialnym okienku, zmienić ich kształt na interaktywnej ścianie, narysować własną wersję ilustracji na interaktywnym biurku układając motywy i przerabiając używając sztucznej inteligencji. Można również posłuchać dźwięków, które są odpowiednikiem audio-ilustracji oraz wejść do środka książki – obiektu” – czytamy w przesłanej informacji.
Jako imprezy towarzyszące ekspozycji zaplanowano publikację estońskiego tłumaczenia książki „Zgubiona dusza” Olgi Tokarczuk, wydanie materiałów promocyjnych z cytatami z tomu pisarki oraz spotkania-warsztaty z Joanną Concejo.
„Joanna Concejo w swoich ilustracjach przenika rzeczywistość i przekłada świat wspomnień, osobistą wrażliwość, dyskretną melancholię i nostalgię na obrazowe opowieści o tym, co istnieje poza światem rozumu i twardych faktów. Artystka łączy w swych pracach witalność natury, przewrotne poczucie humoru połączone z ciepłą ironią w spojrzeniu na świat ludzi i czułość w stosunku do zwierząt” – napisano o artystce.
Przypomniano, że „oryginalny styl ilustracji Joanna Concejo osiągnęła po latach eksperymentów: sięgała między innymi po technikę kolażu i malarstwo”. „Swój rozpoznawalny »charakter pisma« obrazowego osiągnęła dzięki używaniu ołówka i kredek. Ilustracje artystki uwodzą dbałością o szczegół, melancholią przemijania, zapachami dzieciństwa i siłą narracji” – czytamy w informacji.
Podkreślono, że „prac Concejo nie ogląda się, ale czyta wszystkimi zmysłami”. „Stanowią pomost pomiędzy wyobraźnią, a światem realnym. Artystka kreuje bowiem światy za pomocą niedopowiedzenia i wieloznaczności. Często operuje perspektywą dziecka. Naiwność niewinnego spojrzenia pozwala na surrealistyczne motywy, wyjście poza logikę świata dorosłych” – wyjaśniono. „W jej ilustracjach dominuje punkt widzenia natury, to rośliny i kłącza przejmują świat przedstawiony” – dodano.
Przypomniano, że polska noblistka Olga Tokarczuk współpracowała dwa razy z Joanną Concejo. Razem zrealizowały dwa projekty książkowe dla Wydawnictwa Format – „Zgubiona dusza” (2017) i „Pan Wyrazisty” (2023). Artystka jest też autorką ilustracji okładkowych książek Olgi Tokarczuk, które ukazują się w Wydawnictwie Literackim.
„Joanna Concejo zdobyła nagrody w prestiżowych konkursach (Bologna Ragazzi Award 2018 w kategorii Fiction, Lista Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium – dla »Zgubionej Duszy« (autorka tekstu: Olga Tokarczuk), Najlepsza Książka Roku 2013 w Kategorii Grafika dla »Księcia w cukierni« (autor tekstu: Marek Bieńczyk)” – napisano. „Jej książki są rozchwytywane we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, a także w Korei czy w rodzinnej Polsce” – podkreślono.
Przypomniano, że Concejo jest laureatką prestiżowej nagrody ilustratorskiej – Tallinn Illustrations Triennial 2023, przyznawanej co trzy lata przez międzynarodowe jury.
Wernisaż „Trzeba znaleźć jakieś swoje miejsce, usiąść i poczekać. Joanna Concejo w poszukiwaniu duszy w ilustracji” odbędzie się 17 maja. Ekspozycja czynna będzie do 16 czerwca.
Kuratorami wystawy są Adrian Chorębała i Laura Kipper. Jej organizatorami są Instytut Adama Mickiewicza i Estońskie Muzeum Narodowe w Tartu.
Partnerami ekspozycji są: Ambasada RP w Tallinnie, Akademia Sztuk Pięknych – Rondo Sztuki w Katowicach, Festiwal Literacki Prima Vista, Tartu ESK 2024, Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinnie.
źródło: PAP, Grzegorz Janikowski