Aktualności

24.08.2021

Wystawa „Dulska na scenie” w Kordegardzie od 26 sierpnia

W stołecznej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury od 26 sierpnia będzie można oglądać wystawę pt. „Dulska na scenie”, przygotowaną przez Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego i Narodowe Centrum Kultury, poświęconą scenicznym realizacjom „Moralności pani Dulskiej”.

Jak przypomniano na stronie NCK, „ekspozycja towarzyszy jubileuszowej 10. edycji Narodowego Czytania, którego lekturą jest najsłynniejszy dramat Gabrieli Zapolskiej”.

„W przestrzeni Kordegardy organizatorzy przypominają najważniejsze wystawienia utworu w polskich teatrach w minionym stuleciu – począwszy od krakowskiej prapremiery z 1906 r. po realizacje teatralne z XXI w., włącznie z ostatnią warszawską inscenizacją z 2011 r.” – napisano o wystawie

„Narodowe Czytanie »Moralności pani Dulskiej« i wystawa »Dulska na scenie« stanowią znakomitą okazję do przypomnienia, że tekst ten – już od swojej prapremiery – jest nieprzerwanie obecny na polskich scenach. Dulska bywała w tym czasie nie tylko obłudną krakowską (czasem lwowską) mieszczką, ale także zapobiegliwą matką i panią domu” – powiedziała dyrektor IT Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, cytowana w informacji.

Zwróciła uwagę, że „przygotowana przez Rafała Węgrzyniaka ekspozycja pokazuje jednak nie tylko to, jak zmieniała i wciąż się zmienia interpretacja tej sztuki, ale także to, jak w tym czasie zmieniał się polski teatr”.

Wyjaśniono, że zgromadzone na wystawie „afisze, programy, fotografie i karykatury przypominają blisko 20 najważniejszych przedstawień »tragifarsy kołtuńskiej« na scenach Krakowa, Warszawy, Lwowa czy Wilna”. „Wśród zgromadzonej dokumentacji znajduje się również karykatura Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej” – dodano.

„Któż nie zna słynnych cytatów z »Moralności pani Dulskiej«, np. »Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział«, które przeniknęły do codziennej polszczyzny i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że powtarzamy kwestie napisane przez Gabrielę Zapolską. Autorka bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, obłudę, zakłamanie, które są przywarami kolejnych pokoleń” – ocenił dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, cytowany w informacji.

„W Kordegardzie chcemy przypomnieć nie tylko samą sztukę oraz fenomen popularności zmarłej przed stu latu pisarki i jej dzieła, ale również jej postać, którą możemy zobaczyć na dwóch rzadko pokazywanych portretach autorstwa męża, Stanisława Jankowskiego” – wyjaśnił.

Kurator wystawy Rafał Węgrzyniak przypomniał, że Zapolska „nie tylko zajmowała się literaturą, ale też publicystyką i krytyka teatralną, sama posiadała bogatą praktykę sceniczną, a nawet kształciła adeptów aktorstwa”. „Z sukcesem potrafiła więc przekuć swoje różnorodne doświadczenia zawodowe i osobiste na barwne, emocjonujące sylwetki bohaterów scenicznych, dające pole do aktorskiego popisu, a postać Dulskiej szybko stała się jedną z najważniejszych ról kobiecych w polskiej dramaturgii” – ocenił.

Podkreślił, że „tytułową bohaterkę jej dramatu kreowały znakomite artystki”. „Na wystawie przywołujemy najsłynniejsze odtwórczynie Anieli Dulskiej, takie jak: Stanisława Słubicka, Jadwiga Chojnacka, Halina Gryglaszewska, Anna Polony czy Anna Seniuk. »Z kocmołucha, jak ją widziała Zapolska, Dulska przeistoczyła się w piękną kobietę«” – powiedział Węgrzyniak, cytowany na stronie NCK.

„Wystawienia »Moralności pani Dulskiej« zawsze biją rekordy popularności. Od krakowskiej prapremiery z roku 1906 do najnowszej realizacji warszawskiej odbyło się już około 210 premierowych inscenizacji. Zgromadzone eksponaty ukazują fenomen tej sztuki. Pochodzą ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Teatru Ateneum w Warszawie” – czytamy o wystawie.

Jak zaznaczono, „otwarcie wystawy wpisuje się w tegoroczny program jubileuszowej – dziesiątej – edycji akcji Narodowe Czytanie, organizowanej od 2013 r. przez Prezydenta RP”. „Po uroczystym czytaniu, które odbędzie się 4 września o godz. 12 w Ogrodzie Saskim w Warszawie, zorganizowane zostanie oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji »Dulska na scenie«, które poprowadzi Rafał Węgrzyniak” – napisano.

Przypomniano, że „»Dulska na scenie« to już trzecia wystawa w Kordegardzie towarzysząca Narodowemu Czytaniu”. „W 2017 r. publiczność mogła poznać sceniczne dzieje »Wesela« Stanisława Wyspiańskiego (»Wesele w Warszawie«), a przed rokiem »Balladyny« Juliusza Słowackiego (»Balladyna w teatrze«)” – czytamy na stronie NCK.

Wernisaż wystawy - 26 sierpnia o godz. 18 w Kordegardzie – galerii NCK w Warszawie.

Organizatorami ekspozycji, czynnej do 19 września, są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, NCK oraz IT w Warszawie.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna