Aktualności

28.03.2024

Wybór wierszy Ewy Lipskiej po szwedzku ze wsparciem Instytutu Książki

W Szwecji ukazał się wybór wierszy Ewy Lipskiej w przekładzie Ireny Grönberg. Wydanie książki zatytułowanej „Newtons apelsin och andra dikter” (pol. „Pomarańcza Newtona i inne wiersze”) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka została opublikowana nakładem wydawnictwa ellerströms. Wybór obejmuje wiersze napisane przez Lipską w latach 1997-2023. 

Ewa Lipska (ur. 1945) jest polską poetką, autorką takich tomów wierszy jak m.in.: „Przechowalnia ciemności”, „Wakacje mizantropa”, „Sklepy zoologiczne”, „Drzazga”, „Pomarańcza Newtona”, „Miłość w trybie awaryjnym” czy „Wariacje Goldbergowskie”. Uznawana za jeden z najważniejszych, a zarazem najbardziej osobnych głosów w polskiej poezji drugiej połowy XX i XXI wieku. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (1973), nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego (1993) i Nagrody Literackiej Gdynia (2011). Jej prace doczekały się przekładów na wiele języków, m.in. angielski, duński, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.

W ostatnich latach nakładem wydawnictwa ellerströms ukazały się także dwie inne książki z wierszami Ewy Lipskiej – tom „Droga Pani Schubert” (po szwedzku: „Kära fru Schubert”) w tłumaczeniu Ireny Grönberg oraz inny wybór jej poezji pt. „Zon” (pol. „Strefa”) w przekładzie Andersa Bodegårda.

***

Program Translatorski ©POLAND to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.

RP/IK