Aktualności
Wielkimi krokami zbliżają się 30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Impreza odbędzie się w dniach 1-4 grudnia 2022 w Hali Stulecia we Wrocławiu. Rozpoczęto już przyjmowanie zgłoszeń na to wydarzenie.
Formularz zgłoszeniowy dla wszystkich wydawnictw chętnych TUTAJ. Zgłoszenia należy wysyłać na adres zgloszenie@targiksiazki.wroclaw.pl. Organizatorzy podkreślają, że z okazji jubileuszu nie zostały podniesione ceny za stoiska. Informują też, że cena zamówienia dodatkowego wyposażenia lub usług po 15 listopada tego roku będzie wyższa o dodatkowe 50%. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu. Nadal można zapisać się na Targi korzystając z 10% zniżki.
Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się od 1992 roku – najpierw jako Spotkania Wydawców Dobrej Książki – które odbywały się w kilku miastach, m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Warszawie. Początkowo organizacją imprezy we Wrocławiu zajmowało się Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Zmieniali się organizatorzy, ale i lokalizacje wydarzenia; najpierw był to budynek Opery Wrocławskiej, później Ratusz. Spotkania przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a w 2013 roku – na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku organizatorem Targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad tym wydarzeniem (jak również Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) przejął Wrocławski Dom Literatury. W 2019 roku WTDK połączyły się z Targami Dobre Strony, tworząc jedno grudniowe wydarzenie.
W przeszłości Targi gościły w różnych przestrzeniach: w Muzeum Architektury, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku Dworca Głównego czy w Centrum Kongresowym. Od roku 2016 odbywają się w Hali Stulecia. Rokrocznie bierze w nich udział ponad 150 wydawców, a tłumnie odwiedzają je nie tylko wrocławianie, ale i mieszkańcy innych dolnośląskich miejscowości. Targom towarzyszy bogaty program, w którym szczególne miejsce zajmują spotkania autorskie. M.in. w ramach imprezy odbywa się Salon Zdobywców – cykl dyskusji z udziałem laureatek i laureatów najważniejszych nagród literackich przyznanych w Polsce w danym roku. Od 2017 roku WTDK towarzyszą też Targi Wszystkiego Dobrego, czyli strefa mody, designu i rękodzieła.
Ważnym elementem Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest przyznawana w ich trakcie Nagroda Edytorska Pióro Fredry. Celem tego pierwszego w kraju konkursu edytorskiego jest wyróżnienie najciekawiej wydanych i zaprojektowanych książek, które ukazały się w Polsce w mijającym roku. Od 2019 roku podczas WTDK przyznawana jest także Nagroda Edytorska Dobre Strony dla najlepszej pod względem edytorskim książki dla dzieci. Zwycięskie wydawnictwa otrzymują po 20 tys. złotych, które – zgodnie z regulaminem nagród – przeznaczają na przygotowanie kolejnej publikacji.