Aktualności

zgłoszone książki / fot. Rafał Komorowski, Wrocławski Dom Literatury
13.02.2024

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2024

Aż 193 książki zostały zakwalifikowane do 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, wśród nich jest 148 tomów, które powalczą o tytuł Książki roku i 45 tomów zgłoszonych w kategorii Debiut.  

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju. Jest przyznawana od 2008 roku w trzech kategoriach: Książka roku, Debiut oraz za całokształt pracy twórczej. Wyboru laureatek bądź laureatów w dwóch pierwszych kategoriach dokonuje jury spośród tomów zgłoszonych i zakwalifikowanych do danej edycji. Wcześniej, w maju, podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius,  poznamy finałową siódemkę (Książka roku) i trójkę (Debiut) oraz nazwisko osoby, która w 2024 otrzyma Silesiusa za całokształt. By poznać wszystkich laureatów będziemy musieli poczekać aż do jesieni, kiedy odbędzie się uroczysta gala Silesiusa oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (13 października 2024). O silesiusowych wyborach zdecyduje jury w składzie: Piotr Śliwiński (przewodniczący), Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych, Paweł Próchniak i Alina Świeściak.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to prestiż – pierwszym laureatem był w końcu Tadeusz Różewicz, a wśród osób nagrodzonych znajdziemy m.in.: Stanisława Barańczaka, Piotra Sommera czy Ewę Lipską, ale istotny jest tu także aspekt finansowy. Do osoby odbierającej Sileusa za całokształt trafi aż 100 tys. zł, laureat lub laureatka w kategorii Książka roku otrzyma 50 tys. zł, a w kategorii Debiut 15 tys. zł. Autorki oraz autorzy  tomów zakwalifikowanych do finału  mogą liczyć na wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych.

Lista książek zakwalifikowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024 jest dostępna tutaj: silesius-2024-lista-zakwalifikowanych-ksiazek

Przypomnijmy, że w 2023 roku Silesius trafił do Piotra Sommera (Książka roku), Ivana Davydenki (Debiut) oraz do Joanny Mueller,  która odebrała Silesiusa za całokształt twórczości jako najmłodsza laureatka w historii tej kategorii.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław, a jej operatorem jest Wrocławski Dom Literatury.

źródło: WDL