Aktualności

fot. Katarzyna Sienkiewicz-Kosik
16.07.2018

Wręczono Zajdle 2018!

Podczas Polconu, który odbywał się w Toruniu od 12 do 15 lipca, poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody im. Janusza A. Zajdla. Najbardziej prestiżowe wyróżnienia w polskiej fantastyce trafiły do Rafała Kosika i Marty Kisiel.

Nagroda Fandomu Polskiego za najlepsze utwory w 2017 roku trafiła w ręce Rafała Kosika za powieść „Różaniec” oraz Marty Kisiel za opowiadanie „Szaławiła”.

Wyróżnienie za Różaniec to już drugi Zajdel dla Rafała Kosika, jednego z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, który debiutował w 2001 roku na łamach „Nowe Fantastyki” (opowiadaniem Pokoje nieprzechodnie), a od roku 2007 – jak sam  mówi – próbuje  „określać siebie jako full-time writer”. Autora popularnego cyklu dla młodzieży Feliks, Net i Nika uhonorowano już Zajdlem za powieść Kameleon (za 2008 rok). Nominację do Nagrody Fandomu Polskiego otrzymał także dwa lata przed pierwszym laurem za powieść Vertical.

Dla Marty Kisiel, która jako pisarka debiutowała w 2006 roku w internetowym piśmie „Fahrenheit” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna, to pierwsze takie wyróżnienie, choć w finale Zajdla znalazła się wcześniej już dwukrotnie z powieściami Nomen Omen i Siła niższa (odpowiednio za 2014 i 2016 rok).