Aktualności

27.05.2009

Wojciech Tochman na Targach Książki w Nowym Jorku

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Instytut Książki zapraszają na spotkanie zat. "Reportaż literacki. Inwigilacja kryzysu", które odbędzie się w księgarni Idlewild Books na Manhattanie w środę 27 maja o godz. 19:00.

W dyskusji wezmą udział trzej autorzy niedawno opublikowanych książek: polski dziennikarz Wojciech Tochman, autor powieści reporterskiej z podróży do Bośni: "Jakbyś kamień jadła" ("Like Eating a Stone: Surviving the Past in Bosnia", Atlas & Co., New York, 2008); gwatemalsko-amerykański pisarz i dziennikarz Francisco Goldman, autor "The Art of Political Murder: Who Killed the Bishop?" ("Sztuka politycznego morderstwa. Kto zabił biskupa?"; Grove/Atlantic, 2007), i redaktor naczelny Yale University Press, Jonathan Brent, autor "Inside the Stalin Archives: Discovering the New Russia" ("W archiwach Stalina. Odkrywanie nowej Rosji"; Atlas & Co., 2008). Dyskusję poprowadzi redaktor działu książek The Washington Examiner, Marcela Valdes. Wstęp wolny. Po spotkaniu będzie można nabyć książki, które będą podpisywać autorzy.

Spotkanie zapowiada prezentację Instytutu Książki na targach Book Expo America (28-31 maja 2009; Javits Center, stoisko nr 2423), gdzie Wojciech Tochman także będzie podpisywał swoje książki – w sobotę 29 maja od godz. 15:00 do 15:30. Wstęp tylko dla osób posiadających wejściówki na targi. Na stoisku zaprezentuje się 6 wydawnictw z Polski: Bellona, Rebis, Rosikon Press, Wilga, Wydawnictwa Edukacyjne Parpamedia oraz Polskie Wydawnictwa Muzyczne. W ramach polskiej prezentacji, przygotowanej przez Instytut Książki, oprócz wystawy nowości wydawniczych pokazywana będzie wystawa polskiego reportażu. Odwiedzający będą także mogli zapoznać się z 10-letnim dorobkiem Programu Translatorskiego ©Poland.

Status reportażu jako gatunku literackiego w świecie anglojęzycznym jest wciąż dyskutowany, mimo że inne gatunki literatury faktu – jak esej czy pamiętnik – są coraz bardziej cenione zarówno przez krytyków, jak i rynek książki. W wielu kulturach artystyczny status reportażu jest niekwestionowany i w swoich ojczyznach tacy reporterzy jak Ryszard Kapusciński są uznawani za mistrzów literatury, a pisarze, jak Gabriel Garcia Marquez, z łatwością poruszają się pomiędzy powieścią a dziennikarstwem.

Spotkanie organizowane tuż przed rozpoczęciem tegorocznych targów ksiązki Book Expo America zat. "Reportaż literacki. Inwigilacja kryzysu" to dyskusja z udziałem trzech autorów, których droga do literatury reportażu ma różne korzenie. Omówią oni swoje doświadczenia i potrzebę uprawiania tego właśnie gatunku literatury, wyjaśnią, co dla każdego z nich znaczy twórczość na pograniczu literatury i problematyki politycznej i społecznej; jakie znaczenie reportaż ma dla czytelników i społeczność.

W swojej książce "W archiwach Stalina. Odkrywanie nowej Rosji" Jonathan Brent, redaktor naczelny Yale University Press, opowiada o swoich doświadczeniach życia codziennego i biurokracji w posowieckiej Rosji, i opowieści te są równie ponure, jak trzymające w napięciu.

Pisarz Francisco Goldman rozwinął swój artykuł o morderstwie gwatemalskiego biskupa Juana Gerardi opublikowany w 1999 r. w New Yorkerze w książkę "Sztuka politycznego morderstwa. Kto zabił biskupa?", która wkrótce stała się klasyką dziennikarstwa śledczego i miała bezpośredni wpływ na ostatnie wybory w Gwatemali.

Wojciech Tochman, mieszkający w Warszawie dziennikarz, we wstrząsającym reportażu z podróży do Bośni: "Jakbyś kamień jadła", podąża za polską specjalistką z zakładu sądowego, Ewą Klonowską, która prowadzi ekshumacje grobów masowych, i za rodzinami ofiar, które czekają na identyfikację zwłok najbliższych.


WOJCIECH TOCHMAN, urodzony w 1969 r. w Krakowie, jest autorem czterech książek reporterskich, w tym powieści reporterskiej z podróży do Bośni: "Jakbyś kamień jadła" (Pogranicze, 2002), która została zakwalifikowana do finału nagrody literackiej Nike oraz Prix Témoin du Monde przyznawanej przez Radio France International, a w USA ukazała się w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones ("Like Eating a Stone: Surviving the Past in Bosnia", Atlas & Co., 2008). "Lapidarność, z jaką Tochman opowiada o potwornościach wojny i jej toksycznych konsekwencjach, wywołuje potężny efekt właśnie dzięki oszczędności stylu: okrucieństwo mówi samo za siebie, nie potrzebuje opisu ani koloryzowania."– Sudany Times (UK). Tochman, reporter Gazety Wyborczej, pisał w swoich reportażach i książkach o takich traumach jak: osobiste doświadczenia związane z terroryzmem na Bali i w Nowym Jorku, handel ludźmi w Meksyku, czy problem zaburzeń maniakalno-depresyjnych w Polsce. Opublikował "Schodów się nie pali" (Znak, 2000, 2006; jedenaście reportaży o człowieku zagubionym, innym; książka finalistka Nagrody Literackiej NIKE 2001), "Córeńka" (Znak, 2005; powieść reporterska o zamachu na Bali), "Wściekły pies" (Znak, 2007) i "Jakbyś kamień jadła" (Pogranicze, 2002, 2005, Czarne 2008).

JONATHAN BRENT jest profesorem historii, wykładowcą na uniwersytecie Yale i redaktorem naczelnym Yale University Press, gdzie założył serię "Annały komunizmu", w której wydał m.in. dokumenty o zbrodni katyńskiej, "Katyn. A Crime Without Punishment" (2008) pod red. m.in. Anny Cienciały. Jest autorem "Inside the Stalin Archives: Discovering the New Russia" ("W archiwach Stalina. Odkrywanie nowej Rosji"; Atlas & Co., 2008), wraz z Vladimirem Naumovem napisał książkę "Stalin’s Last Crime: The Plot Against the Jewish Doctors, 1948-1953" ("Ostatnia zbrodnia Stalina. Spisek przeciwko żydowskim lekarzom 1948-53"; HarperCollins 2003). Publikuje w New Criterion, Observer i Chronicle of Higher Education. Jest wielkim przyjacielem Polski, dzięki niemu Yale University Press regularnie wydaje polską literaturę, m.in. – przy współpracy Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku – książki Witolda Gombrowicza.

FRANCISCO GOLDMAN jest pisarzem i dziennikarzem, wykłada w Fundacion Nuevo Periodismo Iberoamericano – szkole dziennikarstwa założonej przez Gabriela Garcię Marqueza w mieście Meksyk. Jest autorem powieści: "The Long Night of White Chickens" ("Długa noc białych kur", 1992), "The Ordinary Seamen" ("Zwyczajni żeglarze", 1997), "The Divine Husband" ("Boski mąż", 2004), oraz "The Art of Political Murder: Who Killed the Bishop?" ("Sztuka politycznego morderstwa. Kto zabił biskupa?"; Grove/Atlantic, 2007), która zdobyła nagrodę Freedom of Expression przyznawaną przez Index on Censorship i przez wiele tytułów prasowych została uznana za najlepszą książkę roku. "Ta mistrzowska książka jest wspaniałą chimerą reportażu, historii i autobiografii, ale też zajmującym kryminałem, napisanym z charakterystyczną dla Goldmana inteligencją, współczuciem i werwą." – Junot Díaz (laureat Pulitzera w 2008 r. za powieść The Brief Wondrous Life of Oscar Wao).

MARCELA VALDES regularnie publikuje w Publishers Weekly, a także m.in. w The Nation, Bookforum, Washington Post i Virginia Quarterly Review, jest też redaktorem działu książek The Washington Examiner, byłym członkiem rady National Book Critics Circle, a ostatnio otrzymała prestiżowe stypendium Nieman Foundation na Harvard University.

Księgarnia Idlewild Books została założona wiosną 2008 r. przez Davida Del Vecchio, wcześniej odpowiedzialnego za kontakty z prasą ONZ. Jest forum wymiany poglądów dla tych, którzy pasjonują się podróżami, literaturą światową i sprawami międzynarodowymi. Księgarnia ma w sprzedaży przewodniki po ponad 100 krajach świata oraz bogatą ofertę międzynarodowej literatury pięknej i literatury faktu.