Aktualności

15.09.2009

Wiersze w Metrze 2009

15 września o godz. 17.30 na stacji metro Świętokrzyska odbyło się otwarcie projektu Wiersze w Metrze 2009. Swoje wiersze czytali Edward Pasewicz oraz Ciaran Carson.

Druga edycja projektu Wiersze w Metrze, którego celem jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej, potrwa do do 11 października br. W inicjatywie bierze udział piętnaście instytutów kultury i ambasad oraz liczni partnerzy. Inspiracją dla Wierszy w Metrze były podobne projekty zorganizowane w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie.

Głównym celem Wierszy w Metrze jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w przestrzeni miejskiej, przede wszystkim w stołecznym metrze. Oprócz wierszy prezentowanych w wagonikach i na stacjach metra, w ramach projektu odbywać się będą happeningi, wystawy, konkurs Haiku dla Warszawy, poetycka gra miejska (26.09) oraz V Spoke’n’Word Festival połączony z warsztatami slamowymi (10.10).

Podczas pierwszej, zeszłorocznej edycji zainicjowanej przez Instytut Książki oraz British Council, projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem Warszawiaków. „W zeszłym roku w trakcie realizacji Wierszy w metrze okazało się, że jest to inicjatywa bardzo popularna i dostrzegana w Warszawie. Na konkurs haiku dostaliśmy ponad 700 zgłoszeń. Bardzo duży był też odzew mediów. To oznacza, że pomimo niepokojących wyników czytelnictwa, które zostały ostatnio ogłoszone, nadal istnieje duży apetyt na literaturę. Być może trzeba ją
tylko zaprezentować w nieco bardziej oryginalny sposób. To właśnie staramy się robić podczas naszego przedsięwzięcia, które ma szanse stać się stałym elementem pejzażu kulturalnego Warszawy” – powiedział Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki.

Wiersze związane są z tematyką miasta i migracji. Pochodzą z wielu krajów Europy, w większości zrzeszonych w EUNIC Warszawa – Europejskim Związku Instytutów Kultury. „Wiersze w metrze z piętnastu krajów europejskich zwolnią nieco nasz codzienny pęd w podróży do pracy. To po prostu znakomity powód by we wrześniu i październiku wsiąść do warszawskiego metra” – powiedział José Carlos Costa Dias, Prezes EUNIC i Dyrektor
Instituto Camões w Polsce.

Projekt zmienił też nieco swoje oblicze. Jak dodaje Grzegorz Gauden: „Tegoroczna edycja różni się od pierwszej. Wchodzimy z wierszami głębiej w przestrzeń miejską. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnych spotkań autorskich, zastępując je zupełnie nowymi formami: happeningami, występami twórców graffiti, poetycką grą miejską”.

Najważniejsze przedsięwzięcia związane z projektem odbędą się w centrum Warszawy (metro, Centrum Sztuki Współczesnej, klub Powiększenie, etc.).

Dalsze informacje znajdują się na stronie: www.wierszewmetrze.eu

- Konkurs „Haiku dla Warszawy” trwać będzie od 15 września do 11 października. Jest on otwarty dla wierszy reprezentujących wszystkie języki krajów biorących udział w projekcie. Zapraszamy do udziału w konkursie nie tylko Warszawiaków, ale też mieszkańców całego kraju oraz turystów. Regulamin: www.wierszewmetrze.eu

- Poetycka gra miejska odbędzie się w dniu 26 września w – do wyboru – języku polskim lub języku angielskim. Osoby chętne do udziału w grze proszone są o rejestrację na stronie www.wierszewmetrze.eu Ilość uczestników gry ograniczona!

V Spoke’n’Word Festival odbędzie się w dniu 10 października. Składać się na niego będą warszaty slamowe w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, występy gwiazd europejskiego performing poetry z Wielkiej Brytanii, Rosji, Grecji, Portugalii, Irlandii, Niemiec i Danii oraz slam poetycki dla wszystkich zainteresowanych w klubie Powiększenie. Zapisy: wojciech.cichon@wierszewmetrze.eu. Ilość uczestników warsztatów ograniczona!

Zapraszamy do udziału w konkursie, grze, festiwalu i slamie poetyckim!
Do wygrania atrakcyjne nagrody!


Patron Merytoryczny:
Instytut Książki

Organizacja:
Fundacja Cultus

Współorganizacja:
Stowarzyszenie Pociąg do Sztuki

Współpraca:
Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, EUNIC: Instituto Camões, British Council, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Goethego w Warszawie, Szwajcarska Fundacja dla Kultury – ProHelvetia, Ambasada Grecji, Instytut Słowacki, Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Flandrii, Instituto Cervantes - Hiszpański Ośrodek Kultury, Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Duński Instytut Kultury, Ambasada Irlandii.

Partnerzy:
Biuro Kultury m.st. Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Sztuki Współczesnej KinoLab, klub Powiększenie, Stołeczne Metro, Zarząd Transportu Miejskiego.

Patroni medialni:
Ströer Infoscreen, TOK FM, TVN Warszawa, Gazeta Wyborcza, Metro.

Sponsorzy:
Sony, Demart

Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezydent m.st. Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz.