Aktualności

10.05.2021

Wiersze i opowiadania doraźne 2021: Karpowicz i Różewicz

Startuje właśnie specjalna edycja konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne”. Czas na napisanie utworu, który może zostać zaprezentowany podczas Stacji Literatura 26, tylko do 30 czerwca!

Z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza startuje właśnie specjalna edycja konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne”. Patronami tegorocznego pisania będą wspomniani Mistrzowie, którym Biuro Literackie opublikowało łącznie dwadzieścia dwie książki. Najlepsze teksty konkursowe trafią do almanachu przygotowywanego we współpracy z cenionymi poetami/poetkami i prozaikami/prozaiczkami, a wyróżnieni autorzy/autorki będą mieli okazję wystąpić w ramach najstarszego polskiego festiwalu literackiego – Stacji Literatura.

Miarą wielkości autora są siła oddziaływania czytelniczego i potencjał językowej inspiracji. Organizatorzy pragną pokazać, że Karpowicz i Różewicz to twórcy, których pisarstwo wciąż rezonuje. Zasady konkursu są proste: należy przesłać wiersz lub opowiadanie (nieprzekraczające 5 tysięcy znaków), które będą podejmować dialog artystyczny z wybranym wierszem, dramatem lub prozą jednego z autorów, przy czym należy wykorzystać krótki cytat z tego tekstu. Zgłoszenia można przesyłać poprzez formularz. Maszynopisy można przesyłać do 30 czerwca 2021 roku do godziny 23.59.

Finalnym efektem tegorocznej edycji będzie almanach przygotowany na specjalne wydarzenie jubileuszowe wpisane w program festiwalu Stacja Literatura 26, w trakcie którego wyróżnieni publikacją autorzy i autorki będą mogli przeczytać swój tekst. Wtedy też wybrana lub wybrany zostanie laureatka albo laureat tegorocznej edycji konkursu. Tekst wraz z omówieniem oraz rozmową z autorką lub autorem zaprezentowany zostanie w Magazynie Literackim biBLioteka. Twórcy wszystkich wyróżnionych publikacją w almanachu tekstów otrzymają honorarium.

Współpraca z Tadeuszem Różewiczem była dla Biura Literackiego wielkim wyróżnieniem, ale też zobowiązaniem. Tymoteusz Karpowicz przed swoją śmiercią wyraził zgodę na publikację dzieł zabranych. Ostatecznie w Biurze okazały się jego wszystkie wiersze, prozy oraz dramaty. Przygotowywana antologia jest tym samym nie tylko „prezentem urodzinowym” czy publikacją okolicznościową, ale też dopełnieniem realizowanych wspólnie projektów wydawniczych i artystycznych. W tym ubiegłorocznych książek obu autorów wydanych w serii „25}25”.

To już czwarta edycja konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne”. Laureatką pierwszej edycji została Antonina Tosiek. W 2019 roku, gdy mottem przewodnim było „Nie gódź się”, zwyciężyła Katarzyna Szaulińska, a laureatem ubiegłorocznego konkursu, wpisującego się w obchody 25-lecia Stacji Literatura, został Julian Rosiński. Podobnie jak w poprzednich latach wyboru finalistów dokona redakcja Biura Literackiego, a laureatkę lub laureata wskaże festiwalowa publiczność.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Szczegóły w sprawie zgłoszeń pod tym adresem.