Aktualności

22.09.2022

Widowisko muzyczno-słowne #Mickiewicz w Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na widowisko muzyczno-słowne pt. #Mickiewicz, które odbędzie się w najbliższą sobotę 24 września o godz. 20:00. Stanowi ono część projektu „Mickiewicz-FUSION”, którego celem jest uczczenie Roku Romantyzmu Polskiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

#Mickiewicz to wydarzenie muzyczno-słowne opierające się na nowoczesnej interpretacji i adaptacji dzieł Adama Mickiewicza. Scenariusz powstał na kanwie wybranych utworów poetyckich wieszcza. To zderzenie słowa XIX-wiecznego poety ze współczesną muzyką, która ma ułatwić współczesnemu odbiorcy zrozumienie hermetycznego świata polskiego romantyzmu. Reżyserem i scenarzystą wydarzenia jest Patryk Ołdziejewski, a na scenie towarzyszyć mu będą aktorzy: Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny.

Przed spektaklem, o godz. 19:00, w Galerii Parter otwarta zostanie wystawa grafik Mateusza Bielskiego „Ballady miejskie”, wzorowanych na tekstach Mickiewicza. Wizualne przeniesienie ludowych podań, wierzeń w czasy współczesne i obrazowe osadzenie ich w realiach nam bliskich, jest ambitnym i przyciągającym zabiegiem artystycznym. Grafiki Bielskiego zbliżają wizje bliskie Mickiewiczowi to popularnej dziś estetyki urban fantasy, którą młodzi odbiorcy kojarzą zarówno ze współczesnej literatury fantastycznej, filmów, jak i gier komputerowych.

„Pragniemy w ten sposób wesprzeć młodzież szkolną w wysiłku zrozumienia wielowymiarowości i piękna poezji mistrza, ale też stworzyć przekaz atrakcyjny dla wszystkich osób, bez względu na wiek, wrażliwych na tradycję polskiego romantyzmu. Takie połączenie muzyki i słowa w nowoczesnym ujęciu pozwoli na złożenie hołdu Mickiewiczowi w ramach 200. rocznicy wydania jego »Ballad i romansów«” – stwierdziła Beata Zadykowicz, dyrektorka Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Według jego twórców, cały projekt „Mickiewicz-FUSION” to „niekomercyjny kolaż artystyczny o zróżnicowanych formach ekspresji twórczej, który konfrontuje ze sobą dwie płaszczyzny: zakorzenioną w tradycji oraz opartą na nowoczesności”. 

W jego ramach mają odbyć się: pełnowymiarowy spektakl muzyczny, performatywne czytanie tekstów Adama Mickiewicza w oryginalnej aranżacji muzycznej, wystawa grafik oraz prelekcje popularnonaukowe. Do współpracy zaproszeni zostali muzycy, aktorzy, artyści plastycy, muzykolodzy, kulturoznawcy, literaturoznawcy i historycy. Wydarzenie ma pozwolić na nowatorskie spojrzenie na twórczość polskiego wieszcza i zrozumienie na nowo fenomenu romantycznej poezji.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

źródło: Książnica Podlaska