Aktualności

13.10.2022

Wernisaż wystawy „Janusz Krasiński – przeciw milczeniu” dziś w Warszawie

W Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) 13 października odbędzie się wernisaż ekspozycji „Janusz Krasiński – przeciw milczeniu”, którą w przeddzień 10. rocznicy śmierci pisarza przygotowało Muzeum Literatury we współpracy z NCK.

Jak wyjaśniono na stronie Muzeum Literatury, „jest to pierwsza przekrojowa i jednocześnie symboliczna prezentacją życia i twórczości wybitnego pisarza, w czasie wojny więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Hersbruck i Dachau, a w powojennej Polsce stalinowskich kazamatów w Warszawie na Mokotowie, w Rawiczu i we Wronkach”.

„Wystawa, którą otwieramy w przeddzień 10. rocznicy śmierci pisarza, przybliża jego życie i – co najistotniejsze – ma zachęcić do czytania jego powieści oraz przyczynić się do powrotu na sceny teatralne stworzonych przez niego dramatów” – napisali organizatorzy.

Na ekspozycji w Kordegardzie i na planszach przed nią przedstawiona zostanie biografia i osiągnięcia twórcze autora „Przełomu”. Zwiedzający zobaczą prezentacje okładek pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.

Przypomniano, że od 1941 r. Janusz Krasiński był członkiem Szarych Szeregów. „W czasie Powstania Warszawskiego trafił wraz z matką do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd oboje zostali wywiezieni do Auschwitz-Birkenau, gdzie Zofia Krasińska straciła życie. Później pisarz był więziony w Hersbruck pod Norymbergą, skąd dotarł marszem śmierci do Dachau” – czytamy w informacji.

„W kwietniu 1945 r. Krasiński doczekał się wyzwolenia, aby po dwóch latach, po powrocie do Polski, usłyszeć w sfingowanym procesie wyrok piętnastu lat więzienia” – napisano. Przebywał w zakładach karnych m.in. w Warszawie na Mokotowie, w Rawiczu i we Wronkach. Krasińskiego zwolniono z więzienia po dziewięciu latach, w maju 1956 roku.

„Po opublikowaniu na łamach tygodnika »Po Prostu« (nr 39/1956) wiersza »Karuzela«, pisarz tworzy kolejne dzieła, w których w literacko znakomitej formie, daje świadectwo tragicznym doświadczeniom polskich patriotów. W centrum wszystkich jego utworów jest sumienie człowieka poddawane najtrudniejszym próbom” – czytamy o autorze.

Podkreślono, że „pięciotomowy cykl, na który składają się powieści: »Na stracenie«, »Twarzą do ściany«, »Niemoc«, »Przed agonią« i »Przełom«, to dzieło niezwykłe, dające wgląd w historię Polski na przestrzeni kilkudziesięciu lat”.

Koncepcja i scenariusz wystawy – Maria Dorota Pieńkowska. Konsultacje – Barbara Krasińska. Projekt plastyczny wystawy w Kordegardzie – Anna Nowak-Kacprzak. Projekt plastyczny wystawy planszowej – Anna Maria Bauer.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 13 października o godz. 18:00. Wystawa w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury potrwa do 13 listopada.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna