Aktualności

14.09.2023

Werdykty w konkursach literackich Instytutu Literatury 2023

Instytut Literatury ogłosił laureatów swoich trzech tegorocznych konkursów literackich: „Nowy Dokument Tekstowy”, „SNUJ STORY” i „PODAJ FRAZĘ”.

Werdykt V Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”
 
Kategoria liryka

Jury w składzie: Rafał Gawin, Adam Leszkiewicz, Patryk Kosenda, Zuzanna Sala i Krzysztof Szeremeta po przeczytaniu 255 propozycji książek postanowiło przyznać:

 • Nagrodę główną: honorarium w wysokości 7000 zł oraz wydanie książki – Pawłowi Kondratowiczowi za tom Wzgarda
 • Wyróżnienia: honorarium w wysokości 1000 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu:
 1. Krzysztofowi Firkowskiemu za tom Legenda o Ithgrimie i czarnym lustrze
 2. Piotrowi Jurczyńskiemu za tom Zbambusowany
 3. Oldze Juskowiak za tom podlewam schody
 4. Małgorzacie Osowieciej za tom molochy i mola
 5. Kindze Skwirze za tom od wiosny trzęsą mi się ręce

Kategoria epika

Jury w składzie: dr Natalia Królikowska, dr Łukasz Kucharczyk, dr Marta Kwaśnicka, dr Ireneusz Staroń po przeczytaniu 253 propozycji książek postanowiło przyznać:

 • Nagrodę główną: honorarium w wysokości 7000 zł oraz wydanie książki – Mateuszowi Parkasiewiczowi za projekt książki Georgia
 • Wyróżnienia: honorarium w wysokości 1000 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu:
 1. Bogdanowi Nowickiemu za projekt książki Chropowieści z tysiąca i jednej hałdy
 2. Annie Marii Sutkowskiej za projekt książki Fosforescencja

Kategoria dramat

Jury w składzie: Wacław Holewiński, Jarosław Jakubowski, Daria Kubisiak po przeczytaniu 126 propozycji książek postanowiło przyznać:

 • Nagrodę główną: honorarium w wysokości 7000 zł oraz wydanie książki – Grzegorzowi Górnemu za dramat Ojcze Mój
 • Wyróżnienia: honorarium w wysokości 1000 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu:
 1. Tomaszowi Bogusiowi za dramat Chopin moribund
 2. Malinie Prześludze za dramat Jeszcze tu jesteś
 3. Iwonie Rusek za dramat Spadła gwiazda mej pani

Laureaci

Paweł Kondratowicz (1980) – ur. w Warszawie. Z wykształcenia historyk sztuki. W wolnych chwilach pisze, jeździ na rowerze lub po prostu spaceruje. Miłośnik malarstwa niderlandzkiego i Skandynawii.

Mateusz Parkasiewicz (1998) – ur. w Olsztynie. Prozaik, publicysta. Studiował filologię ukraińską. Publikował m.in. w „Kontencie”, „Interze”, „Stronie Czynnej”, a także w Klubie Jagiellońskim, gdzie zajmował się relacjami Polski z krajami za Bugiem, najwięcej uwagi poświęcając stosunkom polsko-ukraińskim. Mieszka w Krakowie.

Grzegorz Górny – filolog angielski, literaturoznawca. Autor monodramu Posągowa, opartego na życiu i twórczości francuskiej rzeźbiarki Camille Claudel. Jego ostatnią adaptację Przyjaciel, którego nie było, wystawiono w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. Półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2023).

Werdykt konkursu prozatorskiego SNUJ STORY 2023

Jury w składzie: Roman Honet, Bartosz Popadiak, dr Ireneusz Staroń, dr Paulina Subocz-Białek po przeczytaniu 440 tekstów prozatorskich postanowiło przyznać:

 • I miejsce, honorarium w wysokości 2500 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu: Hubertowi Sulimie za tekst Życie i czasy piórolotka śnieżynki
 • II miejsce, honorarium w wysokości 2000 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu: Marcie Maciejewskiej za tekst Szkatuła ze św. Teresą
 • III miejsce, honorarium w wysokości 1500 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu: Marcinowi Majchrzakowi za tekst Dług
 • Wyróżnienia: honorarium w wysokości 500 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu:
 1. Zuzannie Kanii za tekst Kanały
 2. Jakubowi Krzyśce za tekst Pępek świata
 3. Krzysztofowi Kwintkiewiczowi za tekst Misia
 4. Dorocie Lipnickiej za tekst Nie chcę już płakać
 5. Jarosławowi Turskiemu za tekst Obwieszczenie
 6. Aleksandrze Skalec za tekst Taurus
 7. Aleksandrze Wotlińskiej-Łazor za tekst Siekiera
 8. Mateuszowi Wyszyńskiemu za tekst To, co w nas najgorsze

Laureaci

Hubert Sulima – dramaturg, twórca teatralny, pedagog. Pochodzi z robotniczej rodziny z Bielawy w Górach Sowich. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Współtwórca kilkunastu spektakli zrealizowanych m.in. w TR Warszawa, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie czy Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Laureat stypendium Nowego Teatru w Warszawie dla „wybitnie utalentowanych młodych artystów”. Dwukrotnie nominowany wraz z reżyserem Jędrzejem Piaskowskim do „Paszportów Polityki” w kategorii „teatr”. Prowadzi zajęcia dramaturgiczne dla studentów i studentek reżyserii na AST we Wrocławiu, gdzie mieszka.

Marta Maciejewska – polonistka, promotorka kultury, copywriterka i social media managerka. Od 4 lat pracuje w poznańskiej instytucji kultury w dziale promocji, w której zajmuje się komunikacją wydarzeń, w tym międzynarodowych projektów i festiwali. Angażuje się w literackie przedsięwzięcia m.in. poprzez przygotowywanie planów marketingowych dla dwóch największych festiwali literackich, które odbywają się na terenie Poznania – Poznań Poetów oraz Festiwal Fabuły. Ponadto tworzy strategie marketingowe dla innych podmiotów – wydawnictw, fundacji i inicjatyw społecznych. Zadebiutowała opowiadaniem Bal, które zostało nagrodzone pierwszym miejscem w konkursie „Wolność jest w nas” organizowanym podczas Festiwalu Fabuły w Poznaniu. Autorka recenzji literackich, a także eseju biograficznego Wysoka góra. O tym, dlaczego Goethe, pisząc o kolorach, napisał o Boznańskiej opublikowanego w antologii Nieprzyzwoicie młody esej.

Marcin Majchrzak (1990) – zamieszkały w Łodzi pisarz, publicysta, okazyjnie tłumacz. Hobbystycznie studiował historię i fotografię, ale z żadnym z tych kierunków nie związał swojej przyszłości zawodowej. W 2017 roku zadebiutował w magazynie Histeria opowiadaniem Ostatni kolejarz – wygrywając konkurs poświęcony twórczości Stefana Grabińskiego. W 2020 roku wydał powieść Stacja, dwa lata później nakładem wydawnictwa Vesper ukazał się jego zbiór opowiadań Cisza. W swoich opowieściach nie stroni od wątków psychologicznych i filozoficznych. Bohaterami Majchrzaka są ludzie postawieni w obliczu sytuacji beznadziejnych, autsajderzy i pariasi. Dla dzieł autora charakterystyczne są elementy grozy i mistycyzmu.

Werdykt konkursu poetyckiego PODAJ FRAZĘ 2023 

Jury w składzie: Patryk Kosenda, Kasper Pfeifer, Agnieszka Wolny-Hamkało po przeczytaniu 595 zestawów poetyckich postanowiło przyznać:

 • I miejsce, honorarium w wysokości 2500 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu: Michałowi Mytnikowi
 • II miejsce, honorarium w wysokości 2000 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu: Aleksandrze Góreckiej
 • III miejsce, honorarium w wysokości 1500 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu: Piotrowi Kolasiukowi
 • Wyróżnienia: honorarium w wysokości 500 zł oraz publikację na portalu NowyNapis.eu:
 1. Mateuszowi Barczykowi
 2. Aleksandrze Kasprzak
 3. Pawłowi Konarowi
 4. Krzysztofowi Kwintkiewiczowi
 5. Grzegorzowi Mielnikowi
 6. Dominice Pindral
 7. Miszy Sagiemu
 8. Aleksandrze Wiewiór

Laureaci

Michał Mytnik (1997) – autor tekstów, animator wydarzeń kulturalnych, laureat wielu konkursów literackich oraz turniejów jednego wiersza, współtworzy Krakowską Szkołę Poezji im. A. Fredry. Pierwsze rzeczy publikował w „Stonerze Polskim” (wiersze, prozy, filmy, muzyka, teksty o książkach etc.). Absolwent inżynierii chemicznej i procesowej PK, a obecnie student Studiów Afrykańskich UJ. 31 maja 2021 roku w Biurze Literackim ukazał się jego debiutancki tom wierszy hoodshit (griptape).

Aleksandra Górecka – ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie także studentka drugiego stopnia matematyki teoretycznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Naukowo zajmuje się twórczością Jacka Gutorowa oraz teorią Ramseya. Marzy o zajmowaniu się fraktalami. W wolnym czasie bada splątania poetyko-matematyczne, rozpisuje rzeczy na grafy, kombinuje. Publikowała m.in. w „Ricie Baum”, „KONTENCIe”, „Stronie Czynnej”, „Papierze Ściernym”. Finalistka 27. oraz 28. edycji projektu Biura Literackiego Połów. Poetyckie debiuty. Tworzy także muzykę elektroniczną oraz zajmuje się puchatymi czworonogami. Pochodzi z Torunia, mieszka w Poznaniu.

Piotr Kolasiuk (1992) – tłumacz filmowy oraz dialogista. Prozę i poezję publikował w m.in: piśmie „Zupełnie Inny Świat”, kwartalniku „Nowy Obywatel” oraz na portalu Ulica Krótka. Autor książki pisanie lewą ręką (wyd. Mamiko). Sympatyk Manchesteru City.

źródło: Instytut Literatury