Aktualności

12.08.2019

Wegner i Kisiel z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla za 2018 rok

W sobotę 10 sierpnia, podczas trwającego w Białymstoku konwentu Polcon, ogłoszono laureatów Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2018. W kategorii „powieść” zwyciężył Robert M. Wegner za „Każde martwe marzenie”. W kategorii „opowiadanie” statuetkę zdobyła Marta Kisiel za tekst „Pierwsze słowo”.

Nagroda ma charakter plebiscytu. Nominowanych wskazują czytelnicy z całego kraju, natomiast laureatów wybierają uczestnicy Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon. W tym roku na zjeździe w Białymstoku oddano w sumie 356 głosów (w kategorii „powieść” przekazano 343 ważne głosy, a w kategorii „opowiadanie” – 330 głosów). Wyniki nie przyniosły zaskoczeń, a wygrali zdecydowani faworyci.

Za najlepszą powieść fantastyczną 2018 roku uznano „Każde martwe marzenie”. To kolejna odsłona „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, najgłośniejszego polskiego cyklu fantasy od czasów „Wiedźmina” Sapkowskiego, docenianego nie tylko przez czytelników w Polsce, ale i w Rosji, gdzie pierwszy tom został okrzyknięty Książką Roku miesięcznika „Mir Fantastiki”. Saga Roberta M. Wegnera to barwny, epicki fresk, w którym splatają się losy pełnokrwistych postaci, a ludzkie dramaty sąsiadują z intrygami bogów i tajemnicami sprzed tysięcy lat.

Wydana przez oficynę Powergraph pod koniec 2018 roku, po ponad trzech latach wyczekiwania, powieść „Każde martwe marzenie” w niczym nie ustępuje poprzednim częściom, co po raz kolejny docenili czytelnicy, przyznając autorowi statuetkę Zajdla. Tym sposobem Robert M. Wegner wyrównał rekord Jacka Dukaja, który jak dotąd zdobył nagrodę sześciokrotnie.

Najlepszym opowiadaniem 2018 roku uznano „Pierwsze słowo” Marty Kisiel. Warto nadmienić, że w ubiegłym roku autorka również wygrała w kategorii „opowiadanie” – utworem „Szaławiła”. Oba teksty znaleźć można w zbiorze jej tekstów pt. „Pierwsze słowo”.