Aktualności

fot. Ela Lempp
21.09.2021

„Wdowy” Sławomira Mrożka Chorwackiego Teatru Narodowego gościnnie na kilku polskich scenach

Na deskach kilku polskich teatrów, m.in. w Krakowie, Radomiu i Olsztynie, będzie można zobaczyć „Wdowy” Sławomira Mrożka – spektakl, z którym przyjeżdża do Polski Chorwacki Teatr Narodowy w Osijeku.

Na środę zaplanowano przedstawienie w Teatrze Bagatela w Krakowie. W poniedziałek, 27 września artystów z Chorwacji gościć będzie Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego Radomiu.

Jak powiedziała PAP kierownik literacki w radomskim teatrze Jolanta Korłub-Ogonkowska, chorwackie przedstawienie stanowi bardzo współczesne i ciekawe odczytanie tekstu polskiego autora. „Mrożek napisał »Wdowy« w Meksyku na początku lat 90. XX w., po przebyciu poważnej choroby. Lekkie i humorystyczne podejście do śmierci stanowi odwołanie do kultury meksykańskiej, gdzie tematyka ta podejmowana jest w sztuce zupełnie inaczej niż w tradycji europejskiej” – zauważyła Korłub-Ogonkowska.

Spektakl teatru z Osijeku pokazany zostanie także podczas Festiwalu VIA CARPATIA, który w piątek rozpocznie się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Według organizatorów festiwalu, powstałe w 1992 r. „Wdowy” są najbliższe spośród wszystkich tekstów Mrożka definicji teatru absurdu Esslina z lat 60. „To dramat metafizyczny, który w formie farsy traktuje o istocie śmierci, przypadku i beznadziejności istnienia” – podano na stronie internetowej festiwalu.

Przedstawienie miało premierę w lutym w Osijeku. Reżyserem spektaklu jest Jasmin Novljaković, absolwent warszawskiej PWST, a także tłumacz na język polski.

Spektakle teatru z Osijeku odbywają się w ramach tournée pod patronatem Ambasady RP w Republice Chorwacji, Ambasady Republiki Chorwacji w RP oraz Ministerstwa Kultury i Mediów Republiki Chorwacji.

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna