Aktualności
W dniach 24.01-02.02.2019 odbył się cykl trzech zajęć poświęconych polskim baśniom. Pomysł lekcji zrodził się z rozmów ze szkołami, które przyłączyły do szkolnych klubów polsko-węgierskich. Patronem Wonderland Festival, w ramach którego zorganizowano cykl, był Instytut Książki
Pedagodzy zgłosili potrzebę niestandardowych metod zachęcania dzieci do czytania literatury, poznawania historii czy pokazywania kultury w ciekawy sposób. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom stworzyliśmy model zajęć opartych o przygotowany wcześniej scenariusz i połączony z tematyczną pracą plastyczną. Prace zostały przesłane na ogłoszony wcześniej konkurs dotyczący popularyzacji baśni polskich wśród węgierskiej młodzieży.
Wszystkie zajęcia plastyczne były poprzedzone warsztatem literackim prowadzonym przez pedagog i tłumaczkę literatury węgierskiej na język polski oraz autorkę scenariuszy zajęć – Martę Gedeon.
Szkoła lllyés Gyula Gimnázium zorganizowała zajęcia w klubie artystycznym Bab ter – w Budaörs. Warsztat literacki oparty na “Kwiecie Paproci” był połączony z dwoma różnymi zajęciami plastycznymi prowadzonymi przez profesjonalnych artystów-plastyków. Jedną z wykonanych prac jest 5-metrowy plakat.
W szkole podstawowej Budaörsi Herman Ottó Általános Iskola odbyła się lekcja dotycząca baśni i snucia opowieści. Ta najmłodsza grupa uczniów okazała się bardzo aktywna i responsywna, pomimo wczesnej godziny porannej.
W Ogólnokrajowej Szkole Polskiej w Budapeszcie odbyły się zajęcia w języku polskim. Podczas zajęć dzieci omówiły różnice między podaniami, baśniami a legendami; zapoznały się z historią Warsa i Sawy oraz toruńskich pierników, a także zabawiły we wspólne zbiorowe układanie baśni o złotowłosym psie i trzech siostrach-księżniczkach.
Pani Marta Gedeon, Samorząd Mniejszości Polskiej w Szeged, Ambasada RP w Budapeszcie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie przekazali książki i upominki dla szkół i uczniów.
Wszystkie trzy szkoły zadeklarowały chęć współpracy przy kolejnych projektach. Biblioteki szkolne wyraziły zainteresowanie albumem Polsko-węgierska czytanka historyczna / Lengyel-magyar történelmi olvasókönyv oraz książką Ez Polska.
Wybrane zdjęcia z warsztatów można obejrzeć tutaj.
Ponadto w kilkunastu szkołach w Polsce i na Węgrzech odbyły się podobne lekcje prowadzone przez miejscowych nauczycieli.
Patronem festiwalu był Instytut Książki.