Aktualności

11.04.2019

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych

Już po raz czwarty warszawscy księgarze i antykwariusze, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa, wspólnie organizują swoje święto. Między 25 a 28 kwietnia w kilkudziesięciu lokalizacjach w stolicy odbędą się darmowe wydarzenia. W planie spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych przez ostatnie lata zdążył już na dobre wpisać się w kalendarz kulturalny stolicy. To oddolne święto niezależnych księgarń organizowane jest od 2016 roku przez księgarki, księgarzy, antykwariuszki i antykwariuszy zrzeszonych w Kolektywie. Od samego początku ich działania wspiera Miasto Stołeczne Warszawa. W tym roku na książkowej mapie miasta pojawiły się nowe miejsca, które aktywnie włączyły się w tworzenie programu. Co chcą wspólnie osiągnąć?

„Warszawianki i warszawiacy nie wiedzą nawet, że w mieście jest tyle wspaniałych księgarń i antykwariatów” – mówi Anna Karczewska, pomysłodawczyni Weekendu. „Chcemy pokazać, że działamy, nie poddajemy się i wierzymy w naszą misję. Nawet, jeśli jest to donkiszoteria. Stolica potrzebuje księgarń kameralnych, bo to w nich można zetknąć się z literaturą bezpośrednio, intymnie i bez marketingowych pułapek. To naprawdę są już rezerwaty książek. Warto je odwiedzać i wspierać”.

W tym roku do akcji dołączyło 30 kameralnych księgarń i antykwariatów, które zaproponują swoim gościom kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń. W programie m.in.: koncerty w formule tiny desk concert, warsztaty pisania haiku, aukcja obrazków Małgorzaty Halber, zwiedzanie kuratorskie wystawy Tadeusza Rolke, prelekcja Noama Zylberberga, wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Gajewskiego z Jarocina 83’, warsztaty pisania kreatywnego, premiery najnowszych tytułów z wydawnictw: Karakter, PIW, Dowody na Istnienie, W.A.B, Lokator i Wolno, spotkania z pisarzami i ilustratorami: Elizą Kącką, Karoliną Bednarz, Aleksandrą Zielińską, Mariuszem Czubajem, Danielem De Latourem, Joanną Bednarek, Izą Klementowską i Aleksandrą Pezdą. Poza tym będzie można wziąć udział w panelu o roli redaktorek i redaktorów o powstawaniu książek, posłuchać głośnego czytania, spacerować między księgarniami w towarzystwie Oli Pasek z Parapetu Literackiego, wziąć udział w spotkaniu kobiecego klubu książkowego Books&Boobs, obejrzeć film dokumentalny „Maszyna do pisania” i, jak co roku, posłuchać koncertu Marcina Świetlickiego w Antykwariacie Kwadryga. Oczywiście to jeszcze nie wszystko!

Kameralni nie zapominają też o najmłodszych czytelnikach – przekonanie ich do książek jest inwestycją w przyszłość. W kilkunastu księgarniach zorganizowane zostaną wydarzenia dla niedorosłych: warsztaty, spotkania z pisarzami, zabawy związane z literaturą, ale też z malowaniem, szyciem eko toreb, a nawet programowaniem. Dzieci będę mogły zaprojektować swój wymarzony pokój do czytania, zremiksować książki tworząc własne dzieła, a nawet nauczyć się siać zioła. W czwartek, na otwarcie Weekendu, w stołecznych księgarniach odbędą się lekcje księgarniane, w których udział wezmą uczniowie warszawskich szkół i przedszkoli. Poznają swoje lokalne księgarnie, dowiedzą się na czym polega praca księgarza i jaką drogę musi przejść książka, by trafić na ich półki.

W organizację i promocję wydarzenia włączyli się aktywnie blogerzy i dziennikarze książkowi. W sobotę, 27 kwietnia, będą oni pełnić dyżury literackie w wybranych przez siebie stołecznych księgarniach.

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych jest częścią ogólnopolskiego, oddolnego działania księgarzy i antykwariuszy zrzeszonych wokół inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie. Szczegóły wydarzeń, listę księgarń i program można znaleźć na Facebooku.

[źródło: booklips.pl]