Aktualności

fot. Karina Mieczkowska / TVP Wilno
16.08.2022

W Wilnie z okazji Roku Polskiego Romantyzmu odbył się koncert „Ballady i romanse”

Z okazji obchodzonego Roku Polskiego Romantyzmu w niedzielę wieczorem na dziedzińcu Starego Arsenału w Wilnie odbył się koncert „Ballady i romanse”, podczas którego polska artystka Marta Zalewska wykonała adaptacje muzyczne utworów Adama Mickiewicza. Wystąpili też artyści z Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Koncert, organizatorami którego były TVP Polonia, TVP Wilno i TVP Kultura pod patronatem honorowym prezydentów Polski i Litwy, Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, upamiętnił też 200. rocznicę pierwszego zbioru poezji Mickiewicza "Ballady i romanse" wydanego w Wilnie.

„»Ballady i romanse« narodziły się właśnie tutaj w Wilnie w księgarni Zawadzkiego 200 lat temu” – przypomniał Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Podkreślił, że wydanie ukazało się w nakładzie tylko 500 egzemplarzy, ale ono „zmieniło historię Polski i kulturę Polski, zmieniło historię całego tego regionu”.

Matyszkowicz w rozmowie z TVP Wilno wskazał, że „poezja Mickiewicza nie wyrosła tylko z języka polskiego i polskiej kultury, ale wyrosła z kultury pogranicza, pogranicza polsko-litewsko-ruskiego” i dlatego w tym koncercie wystąpili też wykonawcy z Litwy, Ukrainy i Białorusi: polsko-ukraiński zespół Zazula, Merunas Vitulskis z Litwy oraz Pit Pawlaw z Białorusi.

Organizatorzy koncertu zwracali uwagę na szczególną wagę tej inicjatywy, która „w kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych, wyraża solidarność krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opartą na ugruntowanych więzach kulturowych pomiędzy narodami”. Podkreślali jednocześnie, że wydarzenie przyczynia się do „upowszechniania dziedzictwa narodowego, w tym wspólnej dla Polski i Litwy historii, kultury i sztuki”.

Poniedziałkowy koncert był także okazją do świętowania trzeciej rocznicy utworzenia kanału Telewizji Polskiej – TVP Wilno.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna