Aktualności

21.02.2020

W Wilnie międzynarodowe targi książki z polskimi akcentami

W stolicy Litwy rozpoczęły się w czwartek czterodniowe 21. międzynarodowe Wileńskie Targi Książki, największa taka impreza w krajach bałtyckich, z udziałem twórców polskich. Polski program przygotowany został m.in. przy współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

Tegoroczne targi oferują blisko 650 przedsięwzięć, spotkania z około 450 wydawnictwami i autorami, w tym z 65 gośćmi z zagranicy.

Wśród gości z Polski jest Iwona Chmielewska - znana ilustratorka i pisarka dla dzieci i dorosłych. Już w pierwszym dniu tragów Chmielewska spotka się z czytelnikami i podpisze swoje książki. W ramach targów będzie działało studio twórcze pisarki „I ty możesz stworzyć książę” oraz wystawa książek Chmielewskiej „Królestwo Króla Maciusia”.

Do Wilna przybędzie polski reżyser Krzysztof Zanussi z nową książką „Imperatyw. Rozmowy w Laskach”. Jest to zbiór dialogów Krzysztofa Zanussiego i Aleksandra Krasowickiego, szefa i redaktora naczelnego ukraińskiego wydawnictwa „Folio”.

Polskim akcentem na targach będzie prezentacja książki litewskiej pisarki Birute Jonuszkaite „Czas i Losy. Spotkania z litewskimi i polskimi twórcami kultury”. Książka stanowi zbiór wywiadów ze znanymi przedstawicielami litewskiej i polskiej ludźmi kultury, z twórcami, wybitnymi osobistościami. Bohaterami publikacji są m.in. rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk i były dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Gościem wileńskich targów będzie Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie, który wspólnie z litewskim artystą od lat mieszkającym w Polsce, znanym plakacistą Stasysem Eidrigevicziusem weźmie udział w dyskusji „Plakaty Stasysa Eidrigevicziusa Litwie i światu”.

Pretekstem do rozmowy o sztuce plakatu Eidrigevicziusa stało się wydanie przez polskie wydawnictwo Apostrofa kalendarza ściennego z reprodukcjami znanych na całym świecie plakatów tego artysty.

Podczas targów zostanie zaprezentowana litewska edycja książki urodzonego w Wilnie Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”. W prezentacji udział weźmie córka pisarza Maria Konwicka. W ramach promocji książki odbędzie się pokaz filmu „Kronika wypadków miłosnych” z 1985 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Odbywające się co roku Wileńskie Targi Książki są jedną z najpopularniejszych imprez kulturalnych kraju. W ubiegłym roku targi odwiedziło blisko 70 tys. osób.

[źródło: PAP, Aleksandra Akińczo]