Aktualności

02.10.2018

W piątek rozpocznie się 14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Hasłem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który w piątek rozpocznie się we Wrocławiu, jest „Władza”. Festiwal poświęcony będzie krótkim formom i oddziaływaniu literatury na inne dziedziny sztuki, a jego głównym punktem będzie lektura opowiadań przez autorów z Polski i zagranicy.

Kuratorka literacka festiwalu Agnieszka Wolny-Hamkało zwróciła uwagę na szeroki kontekst, w którym należy analizować hasło tegorocznej edycji. „Czy władza jest zawsze opresją, czy też wiąże się z oddaniem sfery prywatnej i przyjęciem odpowiedzialności, a nawet pewnego rodzaju posługi? Władza to

też reprodukowanie systemów nauczania, narzucanie własnych idiomów - także w obszarze sztuki czy literatury, forsowanie wpływowych idei, finansowanie, formatowanie treści” – podkreśliła Wolny-Hamkało.

Głównym wydarzeniem festiwalu jest lektura opowiadań przez autorów z Polski i zagranicy. Spośród polskich pisarzy swoje teksty podczas festiwalu będą czytać m.in. Dorota Masłowska, Magdalena Grzebałkowska, Martyna Bunda, Grzegorz Bogdał, Łukasz Orbitowski, Justyna Bargielska, Wioletta Grzegorzewska, Daniel Odija i Aleksandra Zielińska.

Przed wrocławską publicznością zaprezentują się też pisarze z Irlandii, Austrii, Malty, Hiszpanii, Belgii i Łotwy. Czytania odbywają się w językach ojczystych autorów, a napisy w języku polskim są wyświetlane symultanicznie.

Scenerią festiwalowych wydarzeń będą sale Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz wnętrza Muzeum Pana Tadeusza.

W programie festiwalu po raz pierwszy znalazły się dwie adaptacje sceniczne: Testament Ołeha Sencowa oraz Koziołek Macieja Bielawskiego, który wygrał w zeszłym roku organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań konkursu na najlepsze opowiadanie.

Organizatorzy festiwalu podkreślili, że istotną częścią programu imprezy są panele dyskusyjne z udziałem krytyków i blogerów oraz pokazy filmowe. Odbędą się projekcje dwóch filmów, których tematem jest władza. Widzowie obejrzą Zimowe zabójstwo Williama Richerta i Wystarczy być Hala Ashby'ego.

Festiwal zakończy się 12 października spotkaniem z Olgą Tokarczuk.

(źródło: PAP, Piotr Doczekalski)