Aktualności

grafika informacyjna
03.01.2024

W Ossolineum zdigitalizowano archiwum rodzinne Tadeusza Różewicza

W Ossolineum zakończono projekt „Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety”. W ciągu dwóch lat zdigitalizowano zbiory obejmujące kilka tysięcy fotografii, wśród nich są nigdy wcześniej niepublikowane materiały. Teraz można je oglądać w Muzeum Pana Tadeusza i w aplikacji mobilnej.

Digitalizacja zbiorów poety trwała dwa lata. W efekcie, udostępnione zostały nigdy wcześniej niepublikowane materiały. Można je oglądać w aplikacji multimedialnej na wystawie stałej „Pan Tadeusz Różewicz” prezentowanej w Muzeum Pana Tadeusza. Fotografie dostępne są także w bezpłatnej aplikacji mobilnej.

„Archiwum obejmuje około cztery tysiące fotografii z różnych okresów życia poety i jest uzupełnieniem dokumentacji przechowywanej w zbiorach Ossolineum, dotyczącej twórczości i działalności Różewicza” – przekazali w komunikacie przedstawiciele Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W projekt włączyli się też wrocławianie, którzy w ramach akcji „Widziałem raz pana Różewicza...” podzielili się swoimi własnymi wspomnieniami związanymi z poetą.

„Nagrywaliśmy opowieści wrocławian. Chcieliśmy zachować wspomnienia o poecie: ze spaceru po parku, ze wspólnej jazdy autobusem, z zakupów w spożywczym, z rozmowy o pogodzie czy z dłuższego spotkania tak, aby te historie nie zostały zapomniane. W filmie zebraliśmy relacje o Tadeuszu Różewiczu, zarówno te dłuższe, jak i te zupełnie przelotne” – przekazano w komunikacie.

Muzeum Pana Tadeusza działa na wrocławskim Rynku, w kamienicy Pod Złotym Słońcem. Powstało w 2016 roku, początkowo celem ekspozycji jedynego istniejącego rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Druga wystawa stała to „Misja: Polska” opowiadająca o życiorysach Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Trzecia ekspozycja stała pt. „Pan Tadeusz Różewicz” została otwarta 9 października 2021.

źródło: PAP, Michał Torz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna