Aktualności

23.04.2024

W maju odbędzie się premiera spektaklu poświęconego Leo Lipskiemu

11 maja na gościnnej scenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego odbędzie się premierowy pokaz spektaklu „Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” w reżyserii Pawła Bitki Zapendowskiego, stworzonego na podstawie prozy Leo Lipskiego. Spektakl jest realizowany we współpracy z Oddziałem Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie.

„Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” to pierwsze przeniesienie na zawodową scenę prozy Leo Lipskiego, wybitnego polskiego pisarza emigracyjnego pochodzenia żydowskiego. Jak twierdzą twórcy, stanowi on opowieść o przetrwaniu i sile wiary w człowieka walczącego z przeciwnościami losu. W spektaklu przedstawiona została także Łucja Gliksman, wieloletnia partnerka i opiekunka Lipskiego, i jej twórczość poetycka. 

Twórca spektaklu, Paweł Bitka Zapendowski, podjął i rozwinął główne tematy zaczerpnięte z autobiograficznych opowiadań Lipskiego. Pojawiają się w nim sceny z przedwojennej młodości Lipskiego na krakowskim Kazimierzu, „złota młodzież” żydowska, jego pierwsze sukcesy literackie, pierwsza miłość, wybuch wojny i ucieczka przed hitlerowcami, aresztowanie we Lwowie, pobyt w łagrze, droga z armią gen. Andersa do Palestyny, potyfusowy paraliż skazujący go na niepełnosprawność, niemoc i bieda życia na emigracji w Izraelu, a także trwanie naznaczone obecnością kobiet-opiekunek. 

W 2018 roku Paweł Bitka Zapendowski przygotował na 28. Festiwal Kultury Żydowskiej spektakl offowy „Miłość na Miodowej – Ocalały z Zagłady” (prod. Jewish Community Center), pokazany później na polskiej scenie we Lwowie. W 2022 sztuka została zrealizowana w Teatrze Polskiego Radia (reż. A. Skuratowicz). Następnie tekst opublikowało wydawane przez Instytut Książki pismo „Dialog” – w numerze 11-12/2023.

Historia powstania spektaklu:

Wiosną 2023 roku Oddział Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie za pośrednictwem Krzysztofa Nowika, rozpoczął współpracę z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i działem dramatu, reprezentowanym przez Pawła Bitkę Zapendowskiego, również członka ZASP-u. Celem współpracy SPP z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego i ZASP-u,  jest wzmocnienie oryginalnej twórczości dramaturgicznej, środowiska dramatopisarskiego i obecności dramaturgii współczesnej w pejzażu kultury polskiej, dotarcie do szerszej publiczności, do mających wpływ na repertuar reżyserów, dyrektorów teatrów, aktorów.  Cel ten jest realizowany poprzez projekt czytań utworów dramatycznych wybranych z oferty SPP w salach Domu Literatury w Warszawie, z udziałem aktorów proponowanych między innymi przez Oddział ZASP w Warszawie. Celem nadrzędnym jest przeniesienie czytanych sztuk na scenę.

Pierwszym rezultatem tej inicjatywy było publiczne czytanie sztuki Pawła Bitki Zapendowskiego „Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” 14 czerwca 2023 roku w Domu Literatury, w którym wzięło udział siedmioro aktorów ZASP, prezentujących tę sztukę na zasadach wolontariatu. Od września do końca roku 2023 odbyło się w Domu Literatury w Warszawie osiem spektakli czytania performatywnego i czytań przy stoliku w cyklu „Czytania Nowego Dramatu”, tym razem dofinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 23 marca 2024 roku ZASP objął „Czytania Nowego Dramatu” patronatem honorowym.
Teraz po raz pierwszy, dzięki sfinansowaniu z Programu KULTURA Funduszu SKE ZASP spektakl zostanie zrealizowany razem ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich. Premiera 11 maja 2024 roku na gościnnej scenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego.

Reżyseria:

Paweł Bitka Zapendowski – dramaturg, scenograf, reżyseruje swoje teksty. Absolwent Akademii Muzycznej i scenografii na ASP w Krakowie. Współpracował z Piwnicą pod Baranami jako kompozytor. Od 2015 wystawił ok. 50 spektakli teatralnych, m.in. „Trakl. Blok X” (Żydowskie Muzeum Galicja, Festiwal Trakl-Tat) „Miałem Wielkie Szczęście – o Andrzeju Wajdzie” (prem. Piwnica pod Baranami), „Noc Trakla” (Festiwal Trakl-Tat, Teatr Bagatela), „Kantor w Paryżu” (KFK, Teatr Groteska, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego), „Jestem jaka jestem” (Espace Beaujon, Paryż). Spektakle: „Jak z Almo... czyli Zrób mi PIT-a!” (Teatr Kontrabanda, reż. P. Sejmicki). Słuchowisko „Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” (Teatr Polskiego Radia, reż. A. Skuratowicz). Wybór komedii „Kantor w Paryżu i inne dramaty” (2024, SPP). Publikuje w „Dialogu”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Artystów Scen Polskich. W 2024 absolwent kursu SCRIPT Wajda School.  

Występują:

Krzysztof Nowik – aktor teatralny, filmowy, dubbingowy, lektor audiobooków. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 1979 r. Występował w Teatrze Groteska w Krakowie, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana i Teatrze Narodowym w Warszawie. Najważniejsze role:  Książę Filip w „Iwonie, księżniczce Burgunda” W. Gombrowicza, reż. M. Wojtyszko / W. Śmigasiewicz; Hamlet w „Hamlecie” W. Szekspira , reż.T. Aleksandrowicz; Don w „Motyle są wolne” Gersh’a, reż. B.Michalik; Algernon w „Lordzie z walizki” wg O. Wilde’a, reż. J. Ukleja; Puk w „Śnie nocy letniej” W. Szekspira, reż. T. Aleksandrowicz; Emilian w „Romulusie Wielkim” F. Dürenmatta, reż. K. Dejmek; Hrabia Wacław w „Mężu i Żonie” A. Fredry, reż. J. Krassowski / K. Skuszanka;  Lubin w „Grzegorzu Dyndale” Moliera, reż. T. Aleksandrowicz, Teatr Telewizji. Role w filmach, m.in. „Akwarele” reż. R. Rydzewski,  „Prywatne śledztwo” reż. W. Wójcik; „07 zgłoś się” reż. K. Szmagier; „Temida” reż. J. Ruciński. Współpracował z Teatrem Polskiego Radia i Studiem Opracowań Filmów w Warszawie. Powrócił do kraju po 28 latach emigracji we Francji, gdzie pracował w branży filmowej.

Joanna Derengowska – aktorka. Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim. Wystąpiła w spektaklach teatralnych: „Ostatni Hrabia Edward Bernard Raczyński” reż. K. Magowski, Teatr Telewizji; „L’Operation Moby Dick- Les Filles de Tournesol” reż. L. Olmedo, Theâtre Clavel, Paryż; „Za mały dla mnie ten grób” reż. N. Dragović, Teatr Polskiego Radia; „Chór Charona” reż. Anika Idczak; Teatr Studio, Festiwal Kolady. Udział w serialach „Mały Zgon” reż. J. Machulski, „M jak Miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Echo Serca”, „Kom. Mama”. „Tatuśkowie” oraz filmach krótkometrażowych. Lektorka, nagrała około dwustu audiobooków.

Ewa Kabsa – piosenkarka i aktorka. Absolwentka wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Występowała w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Piwnicy przy Krypcie i Teatrze Polskim w Szczecinie, współpracowała z Teatrem Żydowskim. Recitale z polską poezją śpiewaną i piosenką francuską. Śpiewa z użyciem języka migowego.  Romanistka, tłumaczka, nauczycielka jęz. francuskiego. Przygotowuje spektakle teatralne z udziałem dzieci i młodzieży w językach polskim i francuskim.